لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

مبارزه با مواد مخدر در افغانستانافغانستان منبع اصلی تریاک است، و حدود ۸۰ درصد میزان آن در جهان در آنجا تولید می شود. تولید و تجارت غیر قانونی تریاک بر فساد می افزاید، بر توانایی دولت در اداره امور کشور تاثیر می گذارد و اقتصاد قانونی را متزلزل می کند. تابستان گذشته، سربازان افغان مسئولیت های امنیتی در سراسر کشور را بر عهده گرفتند، مهار تجارت مواد مخدر از آن جمله است.
هر چند چالش ها باقی است، نیروهای امنیتی افغان، با حمایت آمریکا، در نبرد با دادوستد غیر قانونی مواد مخدر و افزایش توانایی و ظرفیت رهبری کوشش های مبازره با مواد مخدر، پیشرفت کرده اند.
ویلیام براون فیلد، مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا در امور مواد مخدر بین المللی و اجرای قانون، اخیرا در باره چگونگی کنترل بین المللی مواد مخدر در یک کمیته سنا توضیحاتی داد. او گفت: برای از بین بردن کاشت یا تولید مواد مخدر در افغانستان، راهی برق آسا وجود ندارد، ولی ما توانسته ایم توانایی کشور را برای مبارزه با تجارت مواد مخدر و هدایت آن افزایش دهیم.
ایالات متحده آمریکا با دولت افغانستان برای تهیه برنامه هایی کارساز و بادوام جهت به حداقل رساندن تمام مراحل تجارت مواد مخدر کار می کند. اکثر کشت خشخاش در مناطقی از کشور که امنیت در آنها کمتر است صورت می گیرد. هدف کمک آمریکا این است که نهادهای دولتی و مراکز اولیه توسعه مانند درمانگاه های پزشکی و مدارس تقویت شوند.
کمک به کشاورزان در انتقال از کشت خشخاش به فراورده های دیگر، به اندازه وجود سیستم های نیرومند اجرای قانون و قضایی، حیاتی است. آمریکا با حمایت از واحدهای تخصصی در افغانستان، کشور را در پرداختن به این چالش ها یاری می دهد.
افغانستان یکی از بالاترین نرخ های مصرف تریاک در جهان را دارد. آمریکا و دیگر اعانه دهندگان به ایجاد شبکه ای از بیش از ۱۰۰ مرکز برای درمان معتادین در سراسر کشور کمک کردند. دولت افغانستان مسئولیت های بیشتری را برای اداره این مراکز و تامین سرویس های درمانی برعهده می گیرد.
ویلیام براون فیلد گفت « کوشش های مبارزه با مواد مخدر در داخل افغانستان اساسا مسئولیت دولت و مردم آن است. چالش مواد مخدر در کشور ممکن است عظیم باشد، اما شکست ناپذیر نیست.»
XS
SM
MD
LG