لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

نیروهای آمریکا به اردوگاه های آموزشی القاعده در افغانستان حمله کردند


ژنرال جان کمپل
ژنرال جان کمپل

فرمانده عملیات نظامی آمریکا در افغانستان می گوید نیروهای آمریکا به آنچه که گمان می رود بزرگترین کمپ های آموزشی القاعده باشد که در دوره جنگ ۱۴ ساله پیدا شده حمله کرده اند. ژنرال جان کمپل به واشنگتن پست گفت گزارش ها حاکی است در حمله فوق که با ده ها حمله هوایی همراه بود و ۲۰۰ نیروی عملیات ویژه در آن شرکت داشتند، حدود ۱۶۰ عضو القاعده کشته شدند.

او گفت در این عملیات که در ۱۱ اکتبر یا حدود آن انجام شد نواحی آموزشی در منطقه ای به وسعت ۸۰ کیلومتر مربع در نزدیکی مرز جنوبی افغانستان و پاکستان هدف قرار گرفت. گفته می شود که این تاسیسات از یک سال پیش وجود داشته است.

عملیات اخیر چند روز پیش از آن که باراک اوباما برنامه حفظ ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان تا پس از سال ۲۰۱۶ و حدود ۵۵۰۰ نفر تا ۲۰۱۷ را اعلام کند، صورت گرفت.

نیروهای آمریکا به اردوگاه های آموزشی القاعده در افغانستان حمله کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

ژنرال کمپل گفت کمپ آموزشی مورد حمله جائی بود که کسی فکر نمی کرد ممکن است افراد القاعده در آن حضور داشته باشند. منابع اطلاعاتی آمریکا از دیر باز گفته اند رگه هایی از القاعده که به نظر می رسد در افغانستان باقی مانده، در چندین دره در شرق کشور قرار دارد.

واشنگتن پست می نویسد اطلاعات جدید پرسش هایی را در باره کارایی ارتش آمریکا برای یافتن پیکارجویان در افغانستان و حمله به آنها، ۱۴ سال پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ که به حملات نظامی به آنها منجر شد، مطرح می سازد.

در این میان، صدها نفر از شهروندان محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان علیه پیکارجویان دولت اسلامی قیام کرده اند.

والی ناحیه آچین به صدای آمریکا گفت: "حدود ۶۰۰ نفر از مردم محلی در نبرد علیه داعش به ما پیوستند."

این ناحیه که با پاکستان هم مرز است اخیرا شاهد حضور فزاینده پیکار جویان گروه دولت اسلامی بوده است.

در ماه های اخیر شورش داعش در افغانستان افزایش یافته است، به ویژه در ولایت ننگرهار که در آن پیکارجویان به حملات چند جانبه علیه پاسگاه های امنیتی افغانستان دست زده اند.

XS
SM
MD
LG