لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

عاملان سرنگونی هلیکوپتر آمریکایی در افغانستان کشته شدند


عاملان سرنگونی هلیکوپتر آمریکایی در افغانستان کشته شدند
عاملان سرنگونی هلیکوپتر آمریکایی در افغانستان کشته شدند

ژنرال جان آلن فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان می گوید مسئول سرنگونی هلیکوپتر آمریکایی در افغانستان کشته شده اند.

ستیزه جویان روز شنبه یک هلیکوپتر آمریکایی را در ولایت وردک در مرکز افغانستان سرنگون کردند.در این حادثه ۳۰ سرباز آمریکایی، از جمله جمعی از نیروی های ویژه دریایی، ۷ سرباز و یک مترجم افغان کشته شدند.

ژنرال آلن روز چهارشنبه از طریق یک کنفرانس ویدیویی به خبرنگاران در پنتاگون گفت در حمله هوایی نیروهای ائتلاف، ستیزه جویان طالبان که مسئول سرنگونی هلیکوپتر بودند، کشته شدند. ناتو در بیانیه ای روز شه شنبه در یک حمله هوایی ملا محب الله رهبر طالبان و فردی که به هلیکوپتر شلیک کرده بود، کشته شدند. در این بیانیه امده است نیروهای ویژه این دو ستیزه جو را پس از دریافت اطلاعاتی از شهروندان محلی و پیش از تلاش برای خروج از کشور هدف گرفتند.

هلیکوپتر شینوک به عنوان بخشی از عملیاتی که هدف آن یک رهبر طالبان بود به «دره تنگی» فرستاده شده بود. ناتو روز چهارشنبه اعلام کرد با وجودی که هنوز مسلم نیست آتش دشمن تنها دلیل سقوط هلیکوپتر بوده، اما هلیکوپتر با تیراندازی هایی از چند محل شورشیان روبرو شده بود.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه برای ادای احترام به اجساد سربازان، که با دو هواپیمای باربری به کشور آورده شدند، به پایگاه نیروی هوایی دوور، در ایالت دلوور رفت.

کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما با حدود ۲۵۰ نفر از اعضای خانواده و دوستان سربازان که در پایگاه جمع شده بودند ملاقات کرد و به آنها تسلیت گفت.

XS
SM
MD
LG