لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

استراتژی پرزیدنت اوباما در افغانستان


استراتژی پرزیدنت اوباما در افغانستان
استراتژی پرزیدنت اوباما در افغانستان

تحلیلگران می گویند بنظر می رسد برنامه جدید پرزیدنت اوباما برای خارج ساختن سربازان از افغانستان، بینابین تفکر جاری در آمریکا در باره جنگ قرار دارد - برخی از فرماندهان نظامی کاهش را شتابزده می بییند، در حالی که برای رای دهندگان خسته از جنگ احتمالا بسیار کند می نماید.
آقای اوباما شام چهارشنبه برنامه خود را برای بازگرداندن ۳۳ هزار نفر از ۱۰۰ هزار سرباز از افغانستان تا سپتامبر ۲۰۱۲، دو ماه پیش از آن که در کوشش برای انتخاب دوباره با رای دهندگان روبرو شود، اعلام کرد. اندازه باقیمانده نیروی آمریکا در افغانستان هنوز دو برابر بزرگتر از ژانویه ۲۰۰۹، زمانی که او وارد کاخ سفید شد، خواهد بود.
رییس جمهوری در گرفتن تصمیم در مورد تعداد سربازانی که باید خارج شوند، و زمان آن، با ملاحظات متناقض روبرو بود.
برخی از فرماندهان نظامی ابراز نگرانی کردند که با کاهش بسیار سریع سربازان ممکن است پیروزی هایی که بسختی بدست آمده است بخطر بیافتد. اما نتایج نظر سنجی جدیدی که در این هفته منتشر شد نشان داد ۵۶ درصد رای دهندگان موافق هستند سربازان هرچه سریعتر بازگردانده شوند.
برخی از قانون گذاران آمریکایی - هم جمهوریخواهان محافظه کار، که اغلب با پیشنهاد ها و طرح های سیاسی پرزیدنت اوباما مخالفت می کنند، و هم دمکرات های لیبرال که معمولا با رییس جمهوری متحد هستند - ناشکیبایی خود را از جنگ در افغانستان ابراز داشته اند.
برخی می گویند با حمله موفقیت آمیز ماه گذشته کماندوهای آمریکایی در پاکستان که اوسامه بن لادن رهبر القاعده را کشت، آمریکا به هدف اصلی کوشش خود برای شکست دادن تروریست هایی که در سال ۲۰۰۱ به آمریکا حمله کردند رسیده است. دیگران می گویند آمریکا، با اقتصاد راکد، نمی تواند به جنگ در افغانستان، که مخارج آن در سال جاری ممکن است به ۱۲۰ میلیارد دلار برسد، ادامه دهد. بعضی از منتقدین می گویند بهتر خواهد بود اعتبارات جنگی در پروژه های فوری داخلی مصرف شود.
از نظر سیاسی، تفرقه در میان هشت رقیب جمهوریخواه ریاست جمهوری که در جستجوی نامزدی حزب خود برای مقابله با او هستند، ممکن است به آقای اوباما کمک کند. میت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست که در پیشاپیش رقیبان دیگر قرار دارد، می گوید آمریکا نباید برای خروج به «یک جدول زمانی خود سرانه پای بند بماند» و تصمیم گیری نباید بر ملاحظات سیاسی یا اقتصادی استوار باشد.
اما جان هانتزمن، سفیر سابق آمریکا در چین و یکی از رقیبان رامنی، خواهان پایان سریعتر کوشش های جنگی در افغانستان شده و توانایی آمریکا را برای ادامه درگیری زیر سئوال کشیده است. با این حال، تیم پاولنتی، امید دار دیگر ریاست جمهوری و فرماندار سابق، می گوید آنچه برای آمریکا براستی مهم است این است که «کار را بدرستی تمام کند.»
بدون توجه به میزان شتاب در خروج، آقای اوباما هشدار داد که سربازان آمریکایی «برای همیشه از خیابان ها حفاظت نخواهند کرد و در کوهستان ها گشت نخواهند زد.»

XS
SM
MD
LG