لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۷

اوباما طرح کاهش سربازان در افغانستان را اعلام خواهد کرد


اوباما طرح کاهش سربازان در افغانستان را اعلام خواهد کرد
اوباما طرح کاهش سربازان در افغانستان را اعلام خواهد کرد

هجده ماه پس از افزایش شمار سربازان آمریکا در افغانستان، پرزیدنت باراک اوباما شامگاه چهارشنبه درباره خروج مرحله ای نیروهای نظامی آمریکا از صحنه جنگ با طالبان و القاعده، با مردم سخن خواهد گفت.

رسانه های آمریکا گزارش می دهند آقای اوباما خروج ۱۰ هزار سرباز را اعلام خواهد کرد، این تعداد حدود ۱۰ درصد نیروهای آمریکا در افغانستان را تشکیل می دهند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید رییس جمهوری استراتژی خود را برای کاهش شمار سربازان در افغانستان، که در دسامبر سال ۲۰۰۹ اعلام کرد، تشریح خواهد کرد. وی در آن زمان اعزام ۳۰ هزار سرباز بیشتر را به افغانستان تصویب کرد و قول داد نخستین دسته های سربازان ظرف ۱۸ ماه خارج خواهند شد. کارنی گزارش های قبلی درباره تعداد و سرعت خروج را «شایعه» نامید.

به نقل از مقام های وزارت دفاع گفته شده است که پرزیدنت اوباما در ابتدا ۵ هزار سرباز و در پی آن پنج هزار نفر دیگر را تا پایان سال ۲۰۱۱ خارج شوند.

همچنین انتظار می رود پرزیدنت اوباما قرار است برنامه خروج بخشی از صد هزار سرباز، و واگذاری کنترل مسئولیت های امنیتی به افغان ها را تا سال ۲۰۱۴ تشریح کند. آمریکا در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار سرباز در افغانستان دارد و در گزارش های رسانه ها تخمین زده می شود که دولت آمریکا در ماه ۱۰ میلیارد دلار برای جنگ خرج می کند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه گفت رییس جمهوری ناگزیر است همه شرایط در داخل آمریکا و افغانستان را مد نظر قرار دهد. رابرت گیتس در واکنش به نگرانی های آمریکاییان درباره جنگ در افغانستان می گوید مردم آمریکا «از یک دهه جنگ خسته شده اند.» وی همچنین تصریح کرد که در مورد جنگ و سطح تعهد آمریکا «ملاحظات زیادی» در کنگره وجود دارد.

XS
SM
MD
LG