لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

گیتس: هشدارهای رییس جمهوری افغانستان، بازتاب «درد» جنگ است


گیتس: هشدارهای رییس جمهوری افغانستان، بازتاب «درد» جنگ است
گیتس: هشدارهای رییس جمهوری افغانستان، بازتاب «درد» جنگ است

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می گوید هشدارهای حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان درباره تلفات غیر نظامیان، «درد و رنج» مردم کشور را پس از ۳۰ سال جنگ منعکس می کند.

گیتس روز سه شنبه گفت مهم است که هر دو طرف مشترکا درباره چنین تلفاتی تحقیق کنند و پرزیدنت کرزی و مردم افغانستان تشخیص دهند ائتلاف ناتو متحدی است که سعی دارد به افغانستان در پایان گرفتن مناقشه کمک کند.

پیشتر در روز سه شنبه، کرزی به نیروهای زیر فرمان ناتو هشدار داد به یک «نیروی اشغالگر» در افغانستان تبدیل نشوند.

کرزی، که پس از وارد آمدن تلفاتی به غیرنظامیان در جریان حملات هوایی ناتو در کابل با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت اگر کشته شدن شهروندان بی گناه ادامه پیدا کند، او اقدام های لازم را به عمل خواهد آورد. کرزی در این باره توضیحی نداد، اما تاکید کرد مردم افغانستان دیگر نمی توانند حملات هوایی و هدف گرفتن خانه ها را تحمل کنند و گفت این آخرین هشدار او است.

گیتس گفت طالبان عامل حدود ۸۰ درصد از تلفات غیر نظامیان در افغانستان هستند و با بمب های کنار جاده ای و حملات دیگر شهروندان را هدف می گیرند.

در این میان ناتو روز چهارشنبه گفت یک نیروی امنیتی به فرماندهی افسران افغان، مردی را که در حمله انتحاری هفته گذشته به ساختمان فرمانداری در شهر طالقان در استان تخار شرکت داشت دستگیر کرده است. در آن حمله ژنرال داوود داوود، فرمانده پلیس، دو سرباز آلمانی و سه مقام دیگر پلیس کشته شدند.

ناتو در بیانیه ای گفت مرد عضوی از گروه «حرکت اسلامی ازبکستان» است و روز دوشنبه در جریان عملیاتی در استان بلخ دستگیر شد.

روز چهارشنبه ناتو همچنین گفت یکی از سربازانش روز سه شنبه در حمله شورشیان در شرق افغانستان کشته شد.

سربازان آمریکایی و ناتو بر اساس ماموریتی که قرار است در اکتبر منقضی شود در افغانستان به سر می برند. مذاکرات درباره وضعیت سربازان خارجی پس از آن تاریخ ادامه دارد. پرزیدنت کرزی گفته است او در هر توافقی کنترل های سختی بر شیوه عمل نیروهای بین المللی برقرار خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG