لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

اختلاف نظر درباره آینده افغانستان


عبدالله عبدالله، رهبر مخالفان افغان و کارل آیکنبری، سفیر آمریکا
عبدالله عبدالله، رهبر مخالفان افغان و کارل آیکنبری، سفیر آمریکا

آمریکا، دولت افغاستان و رقبای سیاسی حامد کرزی در مورد آینده طالبان در این کشور اختلاف نظر دارند. کارل آیکنبری، سفیر آمریکا روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت «مرگ اسامه بن لادن رهبر القاعده می تواند تلاش برای آشتی را تقویت کند و به طالبان - متحد دیرینه القاعده - فرصت دیگری دهد تا به روند صلح بپیوندد.

روز پنجشنبه همچنین رقبای سیاسی دولت انتقادهای خود از تلاش دولت برای ادغام طالبان در جامعه افغان را شدت بخشیدند. عبدالله عبدالله، رهبر مخالفان خطاب به صدها نفر از طرفدارانش در کابل گفت آشتی با طالبان اشتباه است. وی تاکید کرد مردم افغانستان خواهان صلح هستند، اما به هر قیمتی نمی خواهند.

تا کنون هیچ گفت و گوی رسمی میان طرفین صورت نگرفته، اما حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان تلاش کرده تا به طالبان نزدیک شود. وی به شورشیان قول داده که اگر خشونت را محکوم و قانون اساسی کشور را بپذیرند، می توانند بار دیگر در جامعه ادغام شوند.

آمریکا نیز از تلاش های آشتی با طالبان افغان حمایت کرده است، هرچند که ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا به جنگ با شورشیان طالبان در سراسر کشور ادامه می دهد. ماه پیش حامد کرزی و یوسف گیلانی، نخست وزیر پاکستان موافقت کردند تلاش های مشترک برای صلح با طالبان را تقویت کنند. برخی از افغان ها می گویند طالبان بیش از انداره به دولت های خارجی نزدیک هستند و به آنان نمی توان به عنوان شریک صلح اعتماد کرد.

XS
SM
MD
LG