لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

ژنرال پتریوس: پیشرفت در افغانستان شکننده است


ژنرال پتریوس: پیشرفت در افغانستان شکننده است
ژنرال پتریوس: پیشرفت در افغانستان شکننده است

فرمانده ارشد نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان می گوید نیروهای او در افغانستان به اندازه ای که برای آغاز خروج برخی از سربازان در ماه ژوئیه کافی باشد پیشرفت کرده اند.

ژنرال دیوید پتریوس روز سه شنبه در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا به قانون گذاران گفت افزایش شمار سربازان، طالبان را در چندین منطقه مهم عقب رانده است و این پیشرفت را مهم دانست. اما وی همچنین بارها هشدار داد که دستاوردها شکننده است و بدون پول و اعتبار کافی برای تلاش های بازسازی، حرکت جاری ممکن است متوقف شود.

ژنرال پتریوس هشدار داد که نبود پول برای برنامه های بازسازی غیر نظامی می تواند دستاوردهای امنیتی سربازان ناتو را به خطر بیندازد.

برخی از قانون گذاران در مورد برنامه دولت اوباما برای آغاز خارج ساختن سربازان از افغانستان پیش از آن که نیروهای افغان آماده باشند مسئولیت های امنیتی را در دست بگیرند، ابراز نگرانی کرده اند.

ژنرال پتریوس به کمیته گفت هرگونه خروجی به شرایط محل و جبهه بستگی خواهد داشت و برخی از سربازان آمریکا و ناتو به نواحی دارای امنیت کمتر منتقل خواهند شد.

پتریوس و مایکل فلورنوی، معاون امور سیاسی وزارت دفاع آمریکا از پاکستان خواستند برای مهار شورشیان در امتداد مرز نا آرام بیشتر کار کند. اما پتریوس همچنین پاکستان را به دلیل افزایش همکاری در ماه های اخیر ستود.

پتریوس گفت موضوعی که در پاکستان بیشتر درک می شود این است که دادن پناهگاه به تروریست ها و شورشیان دیگر در مرز، سرانجام به اسلام آباد صدمه خواهد زد.

وی همچنین گفت آمریکا شواهدی از نفوذ ایران در منطقه می بیند و علامتی وجود دارد که ایران اسلحه برای طالبان می فرستد و از دیگر ابزار سیاسی برای نفوذ در منطقه استفاده می کند.

ژنرال پتریوس پیشتر در روز دوشنبه، پرزیدنت اوباما و رابرت گیتس وزیر دفاع را از وضع در افغانستان آگاه ساخت.

کاخ سفید در اطلاعیه ای گفت آنها درباره تاثیر افزایش شمار سربازان در افغانستان، رشد نیروهای امنیتی و نیز آنچه انتظار می رود پرزیدنت کرزی روز ۲۱ مارس درباره آغاز انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان اعلام کند، بحث کردند.

XS
SM
MD
LG