لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

وزیر دفاع آمریکا برای ارزیابی عملیات جنگی به افغانستان رفته است


وزیر دفاع آمریکا برای ارزیابی عملیات جنگی به افغانستان رفته است
وزیر دفاع آمریکا برای ارزیابی عملیات جنگی به افغانستان رفته است

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا برای دیداری اعلام نشده از افغانستان و ملاقات با فرماندهان نظامی آمریکا و حامد کرزی رییس جمهوری به آن کشور رفته است.
گیتس روز سه شنبه وارد افغانستان شد، و در همین حال کاخ سفید برای انتشار گزارشی درباره پیشرفت در عملیات جنگی در روزهای آینده آماده می شود.
یک سخنگوی پنتاگون که با گیتس سفر می کند گفت او از چگونگی پیشرفت در افغانستان احساس رضایت می کند.
سفر گیتس یک روز پس از آن صورت می گیرد که ژنرال دیوید پتریوس فرمانده ارشد نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان گفت او با اطمینان نمی تواند بگوید که آیا ارتش افغانستان تا ضرب الاجل ۲۰۱۶ آماده خواهد بود مسئولیت های امنیتی را از ناتو تحویل بگیرد یا نه.
پتریوس روز دوشنبه در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی گفت او از پیشرفتی که در افغانستان از زمان استقرار ۳۰ هزار سرباز اضافی در سال گذشته صورت گرفته، دلگرم شده است. اما افزود: «هیچ فرماندهی هرگز نمی تواند بگوید که من یقین دارم می توانیم چنین کاری انجام دهیم.»
در این میان، یک نظر سنجی جدید نشان می دهد میزان اعتماد افغان ها به توانایی سربازان آمریکایی برای تامین امنیت کاهش یافته است.
بیش از نیمی از افغان ها در نظر سنجی گفتند آنها بر این باورند که نیروهای ائتلاف باید افغانستان را تا نیمه ۲۰۱۱ یا زودتر ترک کنند.
تقریبا ۳۰ درصد اظهار داشتند حملات شورشیان به نیروهای خارجی قابل توجیه است، این رقم در سال ۲۰۰۹ هشت درصد بود و ۷۳ درصد گفتند با مذاکراه با طالبان موافق هستند.
در موضوعی دیگر، علیرغم انتقادهای آمریکا از پرزیدنت کرزی، از هر ۱۰ افغان شش نفر نظریات مطلوبی نسبت به او ابراز داشتند.

XS
SM
MD
LG