لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۷

پرزیدنت اوباما: انتقال مسئولیت های امنیتی به افغانستان سال آینده آغاز می شود


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، عهد کرده است انتقال وظایف امنیتی آمریکا در افغانستان را سال آینده به مقامات افغان آغاز کند، اما تاریخی برای خروج سربازان آمریکایی تعیین نکرده است.

آقای اوباما شامگاه سه شنبه در پیامی از کاخ سفید گفت او انتقال مسئولیت ها به افغانستان را در ماه اوت سال آینده آغاز خواهد کرد، اما یادآور شد روند کاهش سربازان به شرایط محلی بستگی خواهد داشت.

آقای اوباما در سخنانی که پایان عملیات رزمی آمریکا در عراق را اعلام می کرد، گفت کاهش شمار نیروهای آمریکا در آن کشور، منابع لازم برای تقویت توانایی های دفاعی در افغانستان را آزاد کرده است.

او گفت ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان برای در هم شکستن حرکت ستیزه گران طالبان که سعی دارند دولت افغان را سرنگون کنند می جنگند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه از اختصاص دادن منابع بیشتر برای آن کشور استقبال کرد و گفت افزایش توجه به افغانستان به انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان کمک خواهد کرد.

آقای اوباما گفت انتقال کنترل عملیات به افغان ها به این دلیل آغاز خواهد شد که «جنگ بی پایان» نه به نفع آمریکا خواهد بود نه به سود افغانستان.

جان بوهنر، رهبر اقلیت در مجلس نمایندگان آمریکا، گفت او از استراتژی آمریکا در افغانستان حمایت می کند، اما از پرزیدنت اوباما خواست برای تضمین موفقیت آن کارهای بیشتری انجام دهد.

XS
SM
MD
LG