لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۱۶

ژنرال پتریوس: روزهای سختی در افغانستان در راه است


یک ژنرال ارشد آمریکایی که برای فرماندهی نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان نامزد شده است، هشدار می دهد درآن کشور، در حالی که سربازان با شورش رو به گسترش طالبان می جنگند، نبرد های سختی در پیش است.
ژنرال دیوید پتریوس روز سه شنبه در توضیحاتی در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا چالش هایی را که با جنگ در افغانستان همراه است تایید کرد، و یاد آور شد هر چند نشانه هایی از پیشرفت نمودار شده است، اما سربازان که مجبورهستند نیروهای افغان را تعلیم دهند و دولت محلی را تقویت کنند، با شورشی نیرومند روبرو هستند.
در جلسه روز سه شنبه، سناتور کارل له وین درباره توانایی نیروهای امنیتی افغانستان برای برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی در کشورخودشان سئوال کرد، و به گزارش روز دوشنبه اداره بازرسی کل دولت اشاره کرد که حاکی است در تخمین توانایی سربازان افغان برای این که مستقلانه عمل کند، گزافه گویی شده است.
لوین از ژنرال پتریوس خواست مسلم سازد که نیروهای افغانستان در جریان کوشش های امنیتی برای تامین امنیت در ایالت قندهار، رهبری عملیات را بر عهده بگیرند.
قانونگذاران همچنین جدول زمانی باراک اوباما رییس جمهوری را برای خارج ساختن نیروها از افغانستان در ژوئیه ۲۰۱۱ مطرح ساختند.
ژنرال پتریوس گفت او از استراتژی رییس جمهوری حمایت می کند و زمان تعیین شده فقط آغاز یک روند است. او تایید کرد سالها طول خواهد کشید تا نیروهای افغانستان قادر شوئد کنترل امنیت را کاملا بدست بگیرند و تعهد آمریکا در آنجا ادامه خواهد داشت.

جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در حالی تشکیل می شود که بدگمانی نسبت به استراتژی دولت اوباما در جنگ شدت می گیرد، با این حال انتظار نمی رود ژنرال پتریوس با مخالفت زیادی روبرو شود.
وی قرار است جایگزین ژنرال استنلی مک کریستال شود، که هفته پیش پس از انتشار گفته های موهن او و دستیارانش در مورد مقامات دولت اوباما در مقاله ای در یک مجله استعفا داد. مک کریستال گفته است که قصد دارد بازنشسته شود.
پتریوس، که ریاست فرماندهی مرکزی آمریکا را بر عهده داشته است، عامل تغییر روند جنگ در عراق با اجرای یک استراتژی ضد شورش شناخته می شود. آن استراتژی به تهیه چارچوب کوشش های فعلی در افغانستان کمک کرد.
پتریوس اگر تایید شود با چالش های مشابهی در افغانستان روبرو خواهد بود. در آنجا میزان خشونت از هر زمان دیگری بالاتر است و دولت ضعیف کابل در فساد دست و پا می زند.
روز دوشنبه، اداره بازرسی کل آمریکا در گزارش گفت سیستم پنج ساله ای که کارآیی نیروهای امنیتی افغانستان را ارزیابی می کند ناقص است و به تخمین های نادرست و اغلب گزافه گویانه ای درباره توانایی آنها برای عمل مستقلانه منجر می شود.
گزارش همچنین می گوید فساد و گسترش استفاده از مواد مخدر در میان نیروها، و نیز نبود مربیان بین المللی صالح، از پا گرفتن نیروهای امنیتی مستقل جلوگیری کرده است.
در یک پاسخ کتبی، ژنرال ویلیام کالدول، مسئول آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، گفت گزارش بازرسی کل کهنه است و دقیق نیست.
آمریکا ۲۷ میلیارد دلار برای آموزش و تجهیز نیروهای افغانستان خرج کرده است.

XS
SM
MD
LG