لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

فرمانده ارشد نظامی آمریکا در افغانستان برای توضیح درباره انتقاد از اوباما به واشنگتن فراخوانده شد


فرمانده ارشد نظامی آمریکا در افغانستان به واشنگتن فراخوانده شده است تا درباره گفته های انتقادی در مقاله ای در یک مجله توضیح دهد. اظهارات او پرزیدنت اوباما و دیگر مقامات بلندپایه دولت را خشمگین ساخته است.

در مقاله ای که در مجله معروف رولینگ استون انتشار یافته، کلمات استهزا آمیزی درباره اعضای دولت اوباما از ژنرال استنلی مک کریستال و دستیاران او نقل شده است. در مقاله به نقل از منابع آگاه گفته می شود در نخستین دیداربا ژنرال مک کریستال، رییس جمهوری «ناراحت و مرعوب» به نظر می رسید.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، می گوید آقای اوباما پس از خواندن مقاله «عصبانی» شد اما در پاسخ به این سئوال که آیا ژنرال مک کریستال برکنار خواهد شد یا نه، گیبز گفت او نمی خواهد درباره نتیجه دیدار بین آنها، که قرار است روز چهارشنبه در کاخ سفید صورت گیرد، داوری کند.

پیشتر در روز سه شنبه، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در بیانیه ای گفت او بر این باور است که ژنرال مک کریستال «مرتکب اشتباهی عمده و ضعف قضاوت شده است.»

گیتس گفت ژنرال از او و کسان دیگری که در مقاله از آنها نام برده شده، پوزش خواسته است. وزیر دفاع گفت او ژنرال مک کریستال را به واشنگتن فراخوانده است تا حضورا درباره این موضوع بحث کند.

دستیاران ژنرال، همچنین از جو بایدن معاون رییس جمهوری، که بیشتر از مک کریستال طرفدار یک رویکرد بسیار محدود در افغانستان بود، انتقاد کردند.

سخنگوی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید دریادار مایک مولن از این گفته ها عمیقا ابراز تاسف کرده و شامگاه دوشنبه با ژنرال مک کریستال صحبت کرده است.

احضار ژنرال مک کریستال به واشنگتن چند ساعت پس از آن صورت گرفت که او در بیانیه ای در کابل گفت مقاله ای که در رولینگ استون منتشر شده، یک «قضاوت ضعیف» را منعکس می کند و اشتباهی است که هرگز نباید اتفاق می افتاد.

یک سخنگوی آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو، می گوید ژنرال مک کریستال از حمایت کامل راسموسن برخوردار است. سخنگو مقاله را «متاسف کننده» نامید، اما تاکید کرد که فقط یک مقاله است.

ژنرال مک کریستال به رولینگ استون گفته او احساس می کند کارل آیکنبری، سفیر آمریکا در افغانستان، به او «خیانت» کرده است. آیکنبری در یک یادداشت داخلی به واشگتن نسبت به استراتژی مک کریستال برای افزودن بر شمار سربازان جهت نبرد با شورشیان طالبان ابراز تردید کرده بود.

آیکنبری، رییس جمهوری افغانستان را یک شریک غیر قابل اعتماد در تلاش های آمریکا برای شکست دادن طالبان توصیف کرد.

اوباما با طرح ژنرال مک کریستال برای اعزام ۳۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان موافقت کرده است.

خبر احضار ژنرال کریستال در حالی منتشر می شود که گزارش می رسد فرستاده ویژه بریتانیا به افغانستان و پاکستان استعفا داده است. «شرارد کاوپر- کولز» از منتقدان سرسخت استراتژی آمریکا و ناتو در افغانستان بوده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا بیانیه ای صادر کرده است که در آن گفته می شود کاوپر – کولز مرخصی بدون حقوق گرفته و تا اواخر سال جاری باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG