لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۶

کلینتون بر تعهد دراز مدت آمریکا به افغانستان تاکید می گذارد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده افغانستان را رها نخواهد کرد.

کلینتون روز سه شنبه در آغاز گفت و شنودی یک روزه با هدف ترمیم مناسبات بین دو دولت در واشنگتن، به حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان گفت آمریکا تا مدت ها پس از آن که «آخرین رزمنده اسلحه بر زمین بگذارد»، به امنیت و توسعه افغانستان متعهد خواهد بود.

آمریکا از اتهام فساد در دولت افغانستان و نیز از چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده است. در همین حال، افغان ها به شدت از تلفات غیر نظامیان در عملیات نظامی به فرماندهی آمریکا شاکی بوده اند.

کلینتون در اشاره ای به اختلاف نظرها گفت نمی توان از دو دولت مستقل و حاکم انتظار داشت د باره هر موضوعی موافق باشند. او گفت توانایی برای ابراز مخالفت و عدم توافق «سطحی از اعتماد» را که برای گفت و شنودی معقول اساسی است منعکس می کند و بر رسیدن به هدف های استراتژیک تاثیر نخواهد داشت.

آقای کرزی چنین اختلافاتی را نشانی از یک رابطه «رسیده و بالغ» دانست و از خانم کلنیتون به خاطر کمک های آمریکا به افغانستان سپاسگزاری کرد. او گفت بدون فداکاری های سربازان آمریکایی و حمایت مالی آمریکا، موفقیت در عرصه های آموزش، توسعه ساختارهای زیر بنایی و امنیت امکان پذیر نمی شد.

حامد کرزی گفت افغانستان در حالی که پیش می رود در جستجوی کسب احترام برای استقلال قضایی خود و حفاظت ازشهروندانش بر خواهد آمد.

او از ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نظامی آمریکا در افغانستان، به دلیل افزایش تلاش ها برای پرهیز از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان در عملیات رزمی، که به گفته نتایجی را نیز نشان می دهد، و عذر خواهی فوری آمریکا، زمانی که چنین وقایعی اتفاق می افتد، سپاسگزاری کرد.

رهبر افغانستان، که هیات بزرگی از اعضای کابینه خود را همراه دارد، روز چهارشنبه با باراک اوباما، رییس جمهوری و جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا ملاقات خواهد کرد.

کاخ سفید می گوید بحث های آنها بر امنیت و دولتمداری، از جمله کوشش های آقای کرزی برای مبارزه با فساد، و برنامه او برای نزدیک شدن به شورشیان طالبان که خواهان صلح هستند، متمرکز خواهد بود.

تلاش های جاری آمریکا و ناتو برای ساختن یک ارتش و نیروی پلیس کارآمد در افغانستان، و نیز تقویت نهادهای قضایی کشور از دیگر مسایل عمده است.

پرزیدنت کرزی و اعضای هیات همراه او در جریان دیدار چهار روزه روزه با اعضای کنگره آمریکا ملاقات خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG