لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

رییس و معاون کمیسیون انتخابات افغانستان استعفا می دهند


رییس و معاون کمیسیون انتخابات افغانستان استعفا می دهند
رییس و معاون کمیسیون انتخابات افغانستان استعفا می دهند

مقامات افغانستان می گویند رییس کمیسیون مستقل انتخابات و معاون او استعفا داده اند.

وحید عمر، سخنگوی حامد کرزی رییس جمهوری، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت عزیزالله لودین مایل نبود دوره خدمت او تمدید شود. عمر گفت داوود علی نجفی معاون کمیسیون، نیز استعفا داده است.

کمیسیون بر انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته که با تقلب گسترده همراه بود نظارت داشت. این کمیسیون که سازمان ملل متحد از آن پشتیبانی می کرد نزدیک به یک سوم رای های کرزی را باطل کرد.

رییس جمهوری افغانستان پس از آن که مدعی شد دولت های خارجی و سازمان ملل متحد در تقلب دست داشتند، جامعه بین الملی را به خشم آورد.

گزارش می رسد کرزی همچنین تهدید کرد که اگر حامیان خارجی به وارد آوردن فشار بر او ادامه دهند، او به طالبان ملحق خواهد شد. اما وحید عمر روز چهارشنبه ظاهرا منکر آن شد که کرزی چنین موضوعی را عنوان کرده است. او گفت دفتر رییس جمهوری از گزارش های رسانه ها «تعجب کرد» و افزود چنین اظهاراتی «معنایی ندارد.»

سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت اگر آقای کرزی به تندگویی و انتقاد از خارجیان ادامه دهد، دیدار او با رییس جمهوری آمریکا در ۱۲ ماه مه ممکن است لغو شود.

رابرت گیبز گفت واشنگتن گفته های بیشتر آقای کرزی را برای تصمیم گیری در این باره که آیا چنین دیداری در زمان فعلی سازنده خواهد بود یا نه، ارزیابی خواهد کرد.

قانون گزاران افغان روز دوشنبه گفتند پرزیدنت کرزی در یک جلسه محرمانه به انتقادهای غرب از دولت او حمله کرد.

در این میان، در خشونت های روز چهارشنبه، ناتو گفت در انفجار یک بمب کنار جاده ای در نزدیکی یک کاروان ناتو در ایالت ننگرهار، یک شهروند افغان کشته و بیش از ۱۲ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG