لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۹

سربازان آمریکا در افغانستان زیر فرماندهی ناتو قرار می گیرند


یک مقام ارشد نظامی آمریکا می گوید نیروهای آمریکا در افغانستان در مرحله تجدید سازمان عمده ای قرار دارند که عملا تمام سربازان آمریکایی زیر فرماندهی ناتو قرار خواهند گرفت.

دریابان گرگ اسمیت، سخنگوی ارشد نظامی در افغانستان، می گوید سربازان آمریکایی که در شرق افغانستان خدمت می کنند به زودی در نیروی بین المللی کمک امنیتی به فرماندهی ناتو ادغام خواهند شد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا پیش از سفر به کابل در هفته گذشته دستور تجدید سازمان نیروها را صادر کرد. اسمیت گفت این اقدام تعداد سربازان آمریکا در افغانستان را تغییر نخواهد داد.

در یک تغییر عمده دیگر، ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، گفت او اکثر نیروهای عملیات ویژه آمریکا در کشور را زیر فرماندهی مستقیم خود در آورده است.

مقامات افغان شکایت کرده اند که سربازان عملیات ویژه مسئول تعداد زیاد تلفات غیر نظامیان هستند، و ژنرال مک کریستال را برای محدود کردن ماموریت های رزمی شبانه آنها زیر فشار گذاشته اند.

پیشتر، حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس ویدیوئی درباره چشم اندازهای صلح با طالبان بحث کرده اند.

بیانیه دفتر کرزی حاکی است که او دوشنبه شب در جریان بیش از یک ساعت بحث، پرزیدنت اوباما را از کوشش های افغانستان برای شتاب بخشیدن به روند صلح و آشتی و از بین بردن فساد آگاه ساخت.

فرماندهان آمریکایی می گویند یک مصالحه سیاسی بین دولت افغانستان و جنگجویان طالبان برای کاهش خشونت مهم است.

رهبر افغانستان سال پیش کوشش برای نزدیک شدن به طالبان را، که در سالهای اخیر به صحنه قدرت بازگشته اند، آغاز کرد. او همچنین گفت درباره نیاز به یک «رویکرد واحد» برای مذاکرات صلح نیز با آقای اوباما بحث کرد.

همکاری منطقه ای، اقدامات برای مبارزه با فساد، و نیاز به برگزاری انتخابات پارلمانی شفاف در سپتامبر، از دیگر مسائلی بود که دو رهبر درباره آنها به تبادل نظر پرداختند.

کرزی همچنین به رییس جمهوری آمریکا گفت افغان ها نگران آن هستند که کشورشان برای «جنگ های غیر مستقیم» بین کشورها به کار رود. هفته پیش، کرزی به پاکستان و افغانستان، و آمریکا و ایران، علیه استفاده از خاک افغانستان برای جنگ با یکدیگر هشدار داد.

XS
SM
MD
LG