لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۳۸

پرزیدنت اوباما: خروج سربازان آمریکا از افغانستان سریع نخواهد بود


پرزیدنت اوباما: خروج سربازان آمریکا از افغانستان سریع نخواهد بود

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، در حالی که مسئولیت های امنیتی را به نیروهای آن کشور منتقل می کنند، سریع نخواهد بود.

آقای اوباما روز پنجشنبه در اسلو به خبرنگاران گفت در ژوئیه ۲۰۱۱ نیروهای آمریکا کار انتقال مسئولیت های امنیتی بزرگتر به افغان ها را آغاز خواهند کرد. او گفت سرعت خروج آمریکا به شرایط بستگی خواهد داشت.

رییس جمهوری همچنین اظهار داشت نیروهای آمریکایی برای ادامه آموزش نیروهای افغانستان تا مدتی ورای ۲۰۱۱ در آن کشور باقی خواهند ماند.

او گفت ایالات متحده به مشارکت با افغان ها و پاکستانی ها در نبرد با بقایای گروه های تروریستی، تا «چندین سال» پس از آن که سطح سربازان رزمی «کاهش عمده ای» یپدا کرده باشد، همچنان علاقه مند خواهد بود.

در این میان، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، روز پنجشنبه به دیدار از افغانستان پایان داد و گفت واشنگتن به تعهد خود نسبت به آن کشور عمل خواهد کرد. او که در فرودگاه کابل با خبرنگاران سخن می گفت اظهار دادشت مناسبات آمریکا و افغانستان «با خون نوشته شده است."

باب آینسورت «وزیر دفاع بریتانیا، نیز روز پنجشنبه برای گفت و گو با مقامات افغانستان در کابل بود. او گفت بریتانیایی ها لازم است ببینند مقامات افغانستان در افزایش توانایی هایشان پشیرفت می کنند.

حمایت عمومی در بریتانیا از حضور سربازان آن کشور در افغانستان، در حالی که بر شمار تلفات سربازان افزوده می شود، کاهش یافته است.

در تحولی دیگر، نروژ قول داده است کمک مالی به افغانستان را با اهدای ۱۱۰ میلیون دلار برای توسعه ارتش و پلیس افزایش دهد. وزیر دفاع نروژ این تعهد را روز پنجشنبه در دیداری با پرزیدنت اوباما در اسلو اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG