لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

سفیر آمریکا در افغانستان درباره استراتژی رییس جمهوری توضیح می دهد


سفیر آمریکا در افغانستان درباره استراتژی رییس جمهوری توضیح می دهد
سفیر آمریکا در افغانستان درباره استراتژی رییس جمهوری توضیح می دهد

سفیر آمریکا در افغانستان امروز، چهارشنبه، برای دومین روز پیاپی در برابر یک کمیته کنگره آمریکا حاضر می شود تا درباره استراتژی جنگی جدید پرزیدنت اوباما برای افغانستان توضیحاتی بدهد.

کارل آیکنبری در مورد تصمیم رییس جمهوری به اعزام ۳۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان در کمیته مناسبات خارجی سنا توضیح خواهد داد. در این جلسه ژنرال دیوید پتریوس سرپرست فرماندهی مرکزی آمریکا نیز حضور خواهد داشت.

آیکنبری، که قبلا برخی از جنبه های افزایش نیروها را زیر سئوال کشیده بود، روز سه شنبه در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان و سنا از استراتژی پرزیدنت اوباما حمایت کرد. او به قانونگذاران گفت موفقیت آمریکا در افغانستان تضمین نمی شود، اما ممکن است.

در جلسه روز سه شنبه، ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان نیز حضور داشت و گفت استراتژی رییس جمهوری عملی است، و ۱۸ ماه آینده تعیین کننده خواهد بود.

او توضیح داد که دستگیری یا کشتن اوساما بن لادن رهبر القاعده برای شکست دادن شبکه تروریستی بسیار مهم است. ژنرال مک کریستال گفت وجود بن لادن ابزاری است که القاعده از آن برای استخدام نفرات جدید استفاده می کند.

برخی از دمکرات ها و جمهوریخواهان نسبت به فساد در دولت افغانستان، تعداد سربازان افغان و توانایی آنها، و طرح رییس جمهوری برای آغاز خروح سربازان آمریکایی در ژوئیه ۲۰۱۱ ابراز نگرانی کردند.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه استراتژی جدید را ستود، اما گفت تعیین یک جدول زمانی برای خروح پیامی نادرست به متحدان آمریکا می فرستد و دشمنان آنها را تقویت می کند.

XS
SM
MD
LG