لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان: استراتژی پرزیدنت اوباما عملی است


فرمانده ارشد نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان می گوید او انتظار دارد ظرف یک سال بفهمد که آیا اعزام سربازان اضافی در متوقف ساختن حرکت طالبان موفق بوده است یا نه.

ژنرال استنلی مک کریستال، روز سه شنبه در توضیحاتی در کیمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت استراتژی جنگی جدید پرزیدنت اوباما عملی است، و کاهش تعداد سربازان رزمی آمریکا می تواند از نیمه ۲۰۱۱ آغاز شود.

ژنرال مک کریستال، روز سه شنبه در توضیحاتی برای قانون گذاران در کنگره آمریکا گفت او از تصمیم پرزیدنت اوباما برای اعزام ۳۰ هزار سرباز اضافی به افغانستان کاملا پشتیبانی می کند.

مک کریستال، که قبلا قبلا نسبت به شکست در افغانستان بدون ۴۰ هزار سرباز اضافی هشدار داده بود، گفت او یقین دارد که آمریکا اینک استراتژی درست و منابع مورد نیاز برای موفقیت در افغانستان را در اختیار دارد.

در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمیندگان، کارل آیکنبری سفیر آمریکا در افغانستان، که قبلا جنبه های افزایش نیرو را زیر سئوال کشیده بود، نیز حضور داشت و گفت او از طرح رییس جمهوری حمایت می کند.

قانون گذاران دمکرات و جمهوری خواه هر دو نسبت به فساد در دولت افغانستان، تعداد سربازان افغان، توانایی های آنها و طرح رییس جمهوری آمریکا برای خارج ساختن سربازان در ژوئیه ۲۰۱۱ ابراز نگرانی کردند.

برخی از قانون گذاران، از جمله جان مک کین، می گویند تعیین یک جدول زمانی برای خروج سربازان فقط القاعده و طالبان را تقویت خواهد کرد.

مک کین، استراتژی رییس جمهوری را ستود، اما گفت تعیین تاریخی برای آغاز خروج سربازان یک نشانه خروج است که پیام نادرستی به متحدان و دشمنان آمریکا می فرستد.

قانون گذاران همچنین از آیکنبری درباره تلگراف هایی که ماه پیش از کابل برای پرزیدنت اوباما فرستاد سئوال کردند. گزارش می رسد که در تلگراف ها عاقلانه بودن اعزام سربازان بیشتر به افغانستان، در حالی که فساد در دولت ادامه دارد، زیر سئوال کشیده شده بود.

آیکنبری به قانون گذاران گفت استراتژی رییس جمهوری از آن هنگام اصلاح شده است و طرح جدید، بهترین راه را برای تثبیت افغانستان و بازداشتن القاعده از به دست آوردن جای پایی برای طرح ریزی حملات جدید علیه آمریکا و متحدانش فراهم می آورد.

XS
SM
MD
LG