لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

رییس جمهوری آمریکا استراتژی جنگ در افغانستان را تشریح می کند


رییس جمهوری آمریکا استراتژی جنگ در افغانستان را تشریح می کند
رییس جمهوری آمریکا استراتژی جنگ در افغانستان را تشریح می کند

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، سه شنبه شب استراتژی بازنگری شده برای جنگ در افغانستان را که شامل اعزام دست کم ۳۰ هزار سرباز اضافی آمریکایی خواهد بود، اعلام خواهد کرد.

این افزایش، شمار سربازان آمریکا در افغانستان را به حدود ۱۰۰ هزار نفر بالا خواهد برد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز سه شنبه گفت رییس جمهوری در جریان سخنرانی خود در آکادمی نظامی آمریکا در وست پوینت، درایالت نیویورک، درباره یک جدول زمانی که به اعتقاد وی ایالات متحده می تواند نیروهایش را از افغانستان خار ج کند بحث خواهد کرد.

گیبز گفت دولت اوباما بر این باور است که متحدان ناتو سربازان بیشتری را تعهد خواهند کرد، زیرا آنها می فهمند که افغانستان فقط مشکل یک کشور نیست، بلکه یک کوشش بین المللی است.

با این حال، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، روز سه شنبه گفت برلن آماده نیست سربازان بیشتری برای جنگ در افغانستان فراهم آورد. او یادآور شد آلمان پس از کنفرانس بین المللی افغانستان، که قرار است ماه آینده در لندن تشکیل شود، تصمیم خواهد گرفت.

وزیر دفاع فرانسه نیز گفته است کشور او احتمالا سرباز بیشتری نخواهد فرستاد.

گیبز گفت پرزیدنت اوباما راه هایی را که دولت افغانستان می تواند به مساله فساد و رشوه گیری بپردازد و تغییرات دیگری انجام دهد، تشریح خواهد کرد.

آقای اوباما بامداد سه شنبه در یک کنفرانس ویدیویی با حامد کرزی درباره استراتژی جنگی بحث کرد. انتظار می رفت او با آصف علی، زرداری رییس جمهوری پاکستان، نیز گفت و گو کند.

دفتر کرزی گفت مذاکرات شامل طرح هایی برای پیشرفت های نظامی، سیاسی، و توسعه اقتصادی بود.

XS
SM
MD
LG