لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۵۵

اوباما خواهان بازنگری در گزینه های افغانستان شده است


اوباما خواهان بازنگری در گزینه های افغانستان شده است

یک مقام ارشد کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما از تیم امنیت ملی خود خواسته است در گزینه های استراتژی جنگی آمریکا در افغانستان بازنگری کند.

آقای اوباما روز چهارشنبه در جریان جدیدترین بررسی سیاست افغانستان خواهان بازنگری شد. مقام کاخ سفید می گوید رییس جمهوری می خواهد مشاورانش تصمیم بگیرند چگونه و چه وقت می تواند مسئولیت های امنیتی را به دولت کابل واگذار کند. به گفته مقامات دولت، پرزیدنت اوباما می خواهد برای حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، روشن سازد که تعهد آمریکا در آن کشور «نامحدود» نیست.

رییس جمهوری در حالی خواهان بازنگری می شود که کارل آیکنبری، سفیر آمریکا در افغانستان، نسبت به اعزام سربازان اضافی کشور ملاحظاتی جدی ابراز داشته است. به گفته مقامات، او دو هفته پیش در دو تلگراف محرمانه که به واشنگتن فرستاد، نسبت به رهبری کرزی ابراز تردید کرد.

سخنگوی سفارت آمریکا در کابل حاضر نشد درباره یادداشت ها اظهار نظر کند. اما به صدای آمریکا گفت آیکنبری انتظار دارد مردم افغانستان از دولت بخواهند کارهای بیشتری انجام دهد، از جمله یک رهبری پاک و کار آمد به وجود آورد.

آیکنبری در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به عنوان فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان خدمت کرد. در اوائل سال جاری، پس از بازنشسته شدن در ارتش به عنوان سفیر به افغانستان اعزام شد.

موضع آیکنبری او را در مخالفت آشکار با ژنرال مک کریستال، فرمانده ارشد آمریکا و ناتو، که خواهان اعزام ۴۰ هزار یا تعدادی بیشتر سرباز شده است قرار می رهد.

آمریکا هم اینک حدود ۶۳ هزار سرباز در افغانستان دارد.

انتظار نمی رود رییس جمهوری تا پس از بازگشت از سفری ۹ روزه به آسیا، تصمیم نهایی خود را اعلام کند.

XS
SM
MD
LG