لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

شمار تلفات نیروهای آمریکا در افغانستان در ماه اکتبر، از ۵۳ تن فراتر می رود


شمار تلفات نیروهای آمریکا در افغانستان در ماه اکتبر، از ۵۳ تن فراتر می رود

افغانستان برای برگزاری انتخابات دور دوم درشانزدهم آبان ماه (۷ نوامبر) آماده می شود

مرگ هشت سرباز آمریکایی در افغانستان در روز سه شنبه، اکتبر را به مرگبارترین ماه برای نیروهای آمریکا از زمان آغاز جنگ در هشت سال قبل تبدیل کرده است.

ناتو می گوید در حملات بمب گذاری در جنوب افغانستان در روز سه شنبه، هشت سرباز آمریکایی و یک غیر نظامی افغان که برای ناتو کار می کرد، کشته شدند. ناتو جزییات بیشتری ارائه نمی دهد اما می گوید چندین سرباز نیز مجروح شدند.

این تلفات یک روز پس از آن روی می دهد که ۱۱ سرباز و ۳ مامور سازمان مبارزه با مود مخدر آمریکایی در سقوط جداگانه هلیکوپتر درافغانستان کشته شدند.

پیشتر در روز سه شنبه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا تعهد کردند در استراتژی کمک غیر نظامی در افغانستان بازنگری کنند.

وزیران روز سه شنبه در جلسه ای در لوکزامبورگ با بیان این نظر که وضع در افغانستان بدتر می شود، قول دادند بر میزان کمک های غیر نظامی به کشور بیافزایند.

اتحادیه اروپا هم اینک سالانه حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک غیر نظامی به افغانستان می فرستد. مقامات درباره میزان افزایش کمک توضیحی ندادند.

وزیران امور خارجه در بیانیه ای از چگونگی پیشرفت افغانستان در اصلاحات سیاسی، دولتی و تقویت نهادهای حکومت انتقاد می کنند، و می گویند پیشرفت بسیار کند است و در برخی حوزه ها وجود ندارد.

اتحادیه اروپا گفت انتظار دارد دولت بعدی افغانستان گام هایی برای بهبود وضع بردارد.

افغانستان برای برگزاری انتخابات دور دوم درشانزدهم آبان ماه (۷ نوامبر) آماده می شود.

در حالی که اتحادیه اروپا درباره استراتژی خود در کمک غیر نظامی به افغانستان بحث می کند، ایالات متحده به بررسی استراتژی جنگی پرداخته است.

روز دوشنبه پرزیدنت اوباما گفت او در گرفتن تصمیم به اعزام سربازان بیشتر به افغانستان شتاب نخواهد کرد.

روز سه شنبه، واشنگتن پست گزارش داد یک دیپلمات آمریکایی که در افغانستان خدمت می کرد در اعتراض به جنگ استعفا داده است.

واشنگتن پست می گوید ماتیو هو، افسر سرویس خارجی که بلند پایه ترین مقام غیر نظامی آمریکا در ایالت زابل بود، در سپتامبر استعفا داد زیرا معتقد بود جنگ به شورش دامن می زند.

XS
SM
MD
LG