لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

فیسبوک، منبع خبری برای یک سوم آمریکاییان بزرگسال


به گفته مرکز پژوهشی پیو، از هر ۳ آمریکائی، یکی از طریق فیس بوک خبرهای مورد علاقه خود را می گیرد.

امی میچل مدیر بخش پژوهش روزنامه نگاری پیو می گوید: هدف مردم از رفتن به سمت فیسبوک، به شراکت گذاشتن احوال خصوصی شان است.
این نتیجه و نگاه مندرج در بخش نخست سلسله مطالعه ای است که مرکز تحقیقاتی پیو باهمکاری بنیاد «جان و جیمز نایت» به قصد وقوف بر نوع و چگونگی مصرف رسانه های اجتماعی انجام می دهند. همین مطالعه وبررسی حاکی است، دوسوم تمامی شهروندان بزرگسال آمریکا به فیس بوک مراجعه می کنند.
این بزرگ ترین رسانۀ اجتماعی محملی دارد که عموم شهروندان و خبرنگاران به فیض استفاده از آن در تماس دائمی و راحت با یکدیگرند.
با این حال فیسبوک برای تنها ۴ درصد مصرف کننده هایش، یک مرجع جدّی کسب خبر است، و آن ها برای اطّلاع یابی از مهم ترین خبرها به فیس بوک مراجعه می کنند.
رسانه های اجتماعی، اندک اندک، نقش پر اهمیّت وگسترده تری در خبر رسانی، به ویژه نزد جوانانی، پیدا می کنند که ابزار ترجیحی شان برای کسب اطِلاعات، توئیتر وفیسبوک است تا دیکر انواع وسایل خبررسانی چون مطوبعات و رادیو یا تلویزیون.

مطالعه ای که موسسه پیو پیشتر انجام داده، نشان می دهد وسیلۀ کسب خبر برای ۳۴ درصد ۱۸ تا ۲۴ ساله ها گونه ای از «رسانه های اجتماعی» است و حال آنکه رسانۀ اجتماعی تنها برای ده درصد از آمریکائیان ۵۰ تا ۶۴ ساله وسیلۀ کسب خبر است.
پژوهش اخیر حاکی است ۱۸ تا ۲۹ ساله های آمریکایی یک سوّم مشتریان اخبار فیسبوکی هستند.
فیس بوک، توئیتر و لینکده درصدد یافتن راه های تجمیع و تقویت خبرها و حفظ کاربران خویش اند.
چند روز پیش، فیسبوک در این زمینه از افزایش ۱۷۰ درصدی اخیر مراجعین اش خبر داد. در این حال، مصرف کننده های فیسبوک تفاوت و تبعیضی به هنگام مراجعه برای کسب خبر میان انواع رسانه های اجتماعی قائل نمی شوند.

برای ۷۰ درصد مردم، خبر مهم است نه وسیلۀ توزیع خبر و فقط ۲۰ درصد مردم می گویند دراین خصوص، رسانۀ اجتماعی خاصّی را برمی گزینند.
آمار و ارقام این بررسی، حاصل پژوهشی است که درفاصلۀ ۲۱ اوت تا دوّم سپتامبر سال جار ی میلادی، پس ازکسب پاسخ از ۵۱۷۳ فرد بالغ آمریکائی، شامل مراجعه کننده ها به فیس بوک، تنظیم و تدوین شده است.
XS
SM
MD
LG