لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

حمایت کیانو ریوز از تبت؛ چین خواهان تحریم فیلم‌های بازیگر «رستاخیز ماتریکس» شد


ملی‌گرایان چینی به دلیل حمایت کیانو ریوز از تبت، خواستار تحریم آثار این بازیگر آمریکایی از جمله فیلم جدید «رستاخیز ماتریکس» شدند.

به گزارش «هالیوود ریپورتر»، هفته گذشته اعلام شد کیانو ریوز در یک کنسرت خیریه شرکت خواهد کرد که عواید حاصل از آن به «خانه تبت» در شهر نیویورک اهدا می‌شود.

این موضوع با اعتراض برخی از کاربران افراطی چینی موسوم به «صورتی‌های کوچک» در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و آنها از چینی‌ها خواستند تا به تلافی این اقدام کیانو ریوز، فیلم جدید مجموعه سینمایی «ماتریکس» را در چین بایکوت کنند.

این در حالی است که این فیلم حتی پیش از جنجال اخیر، در گیشه شکست خورده است ‌و تاکنون فقط ۱۲.۴ میلیون دلار در چین فروخته که رقم بسیار ناچیزی محسوب می‌شود.

به این ترتیب، بعید به نظر می‌رسد که کارزار تحریم فیلم تغییر خاصی در این روند ایجاد کند و موجب نگرانی شرکت «برادران وارنر» شود.

اما پرسش اصلی این است که حمایت کیانو ریوز از تبت چه عواقبی برای او خواهد داشت؛ چرا که در گذشته، تمامی ستاره‌های غربی که به همین دلیل حزب کمونیست چین را خشمگین کردند، از بازار بزرگ هنر و سرگرمی چین حذف شدند.

ریچارد گیر به دلیل حمایت از تبت، سال‌ها از حضور در مراسم اکران فیلم‌های خود در چین محروم بوده است. او در جریان مصاحبه‌های رسانه‌ای خود، گفته است که استودیوهای فیلم‌سازی برای حفظ بازار بزرگ چین، او را بصورت کامل از تولیدات خود کنار گذاشته‌اند.

برد پیت نیز پس از بازی در فیلم «هفت سال در تبت» در سال ۱۹۹۷، نزدیک به دو دهه به چهره‌ای ممنوعه در چین تبدیل شد. لیدی گاگا هم از هنگام ملاقات با دالایی لاما در سال ۲۰۱۶، عملا از اجرای برنامه در چین منع شده است.

کیانو ریوز، همراه با هنرمندان دیگری از جمله پتی اسمیت، تری آناستازیو و جیسون ایزابل، یکی از نوازندگان اصلی سی‌ و پنجمین کنسرت سالانه «خانه تبت» خواهد بود؛ فیلیپ گلس، آهنگساز برجسته آمریکایی، مدیریت هنری برنامه را بر عهده خواهد داشت.

خانه تبت که در سال ۱۹۸۷ ثبت شده است، یک سازمان غیرانتفاعی آموزشی مستقر در نیویورک است که در زمینه حفظ فرهنگ تبتی تلاش می‌کند.

این گروه توسط حامیان دالایی لاما تأسیس شده و مقامات پکن، آن را سازمان جدایی طلبی توصیف کرده‌اند که خواستار استقلال تبت است.

چین، تبت را از نظر فرهنگی به عنوان بخش مهمی از قلمرو ملی خود می‌داند و هرگونه پیشنهادی مبنی بر استقلال تبت را به عنوان توهین به حاکمیت ملی خود تلفی می‌کند.

کیانو ریوز در گذشته به دلیل تبار چینی خود، و این که نخستین فیلمش را در مقام کارگردان با حمایت گروه فیلم چین در این کشور ساخت، محبوبیت زیادی داشت.

XS
SM
MD
LG