لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

آمریکا در صدد است چین را به «اجرای حملات سایبری به تحقیقات واکسن کووید۱۹» متهم کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام‌های ایالات متحده ماه‌ها است که درباره افزایش حملات سایبری طی همه‌گیری ویروس کرونا هشدار می‌دهند، اما تاکنون انگشت اتهام را به سوی هیچ کشوری نشانه نرفته‌اند.

اکنون، با سرعت گرفتن رقابت بر سر ساخت واکسن ویروس کرونا و حمله هکرها به تحقیقات علمی مرتبط با آن، مقام‌های دولت آمریکا آماده می‌شوند تا دشمن دیرین سایبری خود، یعنی چین، را عامل این حملات معرفی کنند.

بنا بر گزارش ها، «اف بی آی» و «وزارت امنیت میهن ایالات متحده» طی روزهای آتی در هشداری مشترک به طور علنی چین را به تلاش برای سرقت تحقیقات آمریکا درباره واکسن‌های ویروس کرونا، درمان‌ها، و آزمایش‌های مرتبط متهم خواهند کرد.

تب بردشاو، مدیر موسسه «امنیت سایبری ردپوینت» و عضو کارگروه اشتراک اطلاعات پیشرفته در وزارت امنیت میهن، روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا برنامه‌ریزی برای این هشدار را تائید کرد.

وارد آوردن چنین اتهامی به چین احتمالا به تنش‌ها میان پکن و واشنگتن دامن خواهد زد.

هفته گذشته مقام های سایبری ایالات متحده و بریتانیا در هشداری مشترک اعلام کردند درباره چندین رخداد در ارتباط با شرکت‌های داروسازی، سازمان‌های تحقیقات پزشکی، و دانشگاه‌ها در حال تحقیق هستند.

«سازمان بهداشت جهانی» در حال حاضر هشت واکسن بالقوه را، که در مراحل آزمایش بالینی قرار دارند، زیر نظر دارد. این واکسن‌ها شامل دو نمونه در ایالات متحده و چهار نمونه در چین است. علاوه بر آن، دست کم ۱۰۰ واکسن بالقوه در سراسر جهان در مراحل اولیه آزمایش قرار دارند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که برای چین توانایی ساخت سریع یک واکسن موفق به همان اندازه که از نظر ترویج سلامت عمومی اهمیت دارد، از لحاظ کسب برتری ژئوپولتیک بر ایالات متحده نیز مهم است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG