لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

سرانجام فیلم دیده نشده «جری لوئیس» بعد از مرگ او اکران می‌شود


جری لوئیس به تازگی در ۹۱ سالگی درگذشت.
جری لوئیس به تازگی در ۹۱ سالگی درگذشت.

با مرگ «جری لوئیس» بازیگر و کمدین مشهور آمریکایی، تلاش برای نمایش عمومی «روزی که دلقک گریست» آغاز شد، اثری که از زمان ساخت تاکنون دیده نشده است.

جری لوئیس این فیلم را در سال ۱۹۷۲ کارگردانی کرد و بازیگر نقش اول بود، ولی به دلیل عدم رضایت از نتیجه، این پروژه را اکران نکرد و نگاتیوها در منزلش بایگانی شد.

«روزی که دلقک گریست» ماجرای یک کمدین آلمانی در دوران نازی ها است که در یک اردوگاه کشتار گروهی، با کودکان یهودی دوست می شود. او که تحت تأثیر جنایات هولناک نازی ها قرار گرفته، تلاش می کند آنها را پیش از مرگ بخنداند و در انتظار معجزه ای است تا شاید این قربانیان خردسال نجات پیدا کنند.

جری لوئیس علاقه بسیاری به این داستان داشت و با همکاری «جوآن او برایان» و «چارلز دنتون»، شحصأ فیلمنامه را نوشت. او وقت و انرژی زیادی صرف این پروژه کرد و برای خلق این شخصیت، از سالها تجربه بازیگری و طنزپردازی خود بهره گرفت.

اما پس از تماشای نسخه نهایی و مشورت با اطرفیانش از اکرن فیلم منصرف شد، به گفته «هری شیرر» کمدین آمریکایی و از دوستان نزدیک جری لوئیس، از تماشای چنین فیلم بد و کسالت باری، شگفت زده شده است.

به عقیده او فیلم علی رغم داستانی جذاب، فاقد انسجام لازم است و چاشنی طنز و شوخی همیشگی جری لوئیس هم نتوانسته این فیلم طولانی و عذاب آور را تحمل پذیر کند.

این فیلم ابتدا با اعتراض «جوآن اوبرایان» یکی از نویسندگان فیلمنامه اکران نشد و پس از مدتی جری لوئیس نیز خواستار عدم نمایش عمومی آن شد.

او در جریان مصاحبه های مختلف خود، «روزی که دلقک گریست» را یکی از بدترین تجربیات سینمایی خود توصیف کرد، اثری که هرگز نباید اکران شود.

جری لوئیس این فیلم را چندی پیش به کتابخانه کنگره آمریکا اهدا کرد ولی از آنها خواست این اثر در زمان حیاتش اکران نشود.

این کتابخانه قصد داشت «روزی که دلقک گریست» را در چهارچوب برنامه ای فرهنگی و آموزشی در سال ۲۰۲۴ اکران کند ولی در روزهای اخیر بسیاری از طرفداران جری لوئیس خواستار نمایش سریعتر این اثر شده اند.

به گفته این گروه، شاید فیلم در مقایسه با شاهکارهای جری لوئیس ضعیف باشد ولی تماشای اثری اکران نشده از این هنرمند بزرگ رویدادی هیجان انگیز است، به ویژه اینکه گوشه هایی از جنایات نازی ها، کشتار انسانهای بیگناه و کودکان معصوم را به تصویر می کشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG