لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

مروری بر حواشی نودمین مراسم اسکار و نکات جالب توجه این مراسم


نودمین مراسم اهدای جوایز اسکار یکشنبه شب در تالار دالبی هالیوود در لس آنجلس برگزار شد و جوایز برتر امسال به فیلمهای برگزیده و هنرمندان منتخب اهدا شد.

برگزاری این مراسم با حواشی زیادی همراه بود که بازتاب گسترده ای در رسانه ها و شبکه های اجتماعی داشت.

«امیلی یار» نویسنده واشنگتن پست در مقاله مفصلی ضمن معرفی برنده های اصلی، به بررسی برخی از نکات جالب مراسم پرداخته است.

«وارن بیتی» و «فی داناوی» ستاره های بزرگ هالیوود برای دومین سال متوالی در این مراسم حضور داشتند و مهمترین جایزه شب یعنی بهترین فیلم را به «گییرمو دل تورو» برای «شکل آب» اهدا کردند.

آنها سال گذشته هنگام اعطای جایزه همین بخش خبرساز شدند و به دلیل خطای برگزار کنندگان، فیلم نادرستی را برنده اعلام کردند، اما امسال اشتباهی در کار نبود و «شکل آب» بهترین فیلم سال شد.

رایان سیکرست از مجریان مشهور تلویزیونی که به اذیت و آزار جنسی متهم شده روی فرش قرمز حضور داشت و برای شبکه هنری «ایی» گزارش تهیه کرد.

هر چند که این شبکه پس از تحقیقات مفصلی که در این پرونده داشت، رایان سیکرست را از اتهامات وارده مبرا دانست با این حال گروهی از ستاره های بزرگ از گفتگو با این مجری جنجالی خودداری کردند.

جیمی کمیل کمدین و برنامه ساز شبکه «ای بی سی »اجرای قابل قبولی داشت و با شوخی های خود برخی از ناهنجاری های اجتماعی و مشکلات سیاسی کشور را به چالش کشید، موضوعاتی چون تبعیض های جنسیتی، آزارهای جنسی با محدودیت های مهاجرین که سوژه های بسیاری از رسانه های کشور است.

«جردن پیل» برای فیلم « برو بیرون» جایزه بهترین فیلمنامه اصلی را برد، او نخستین آمریکایی آفریقایی تباری است که در این بخش اسکار گرفت و تاریخ ساز شد. این فیلم را که با بودجه ای کمی تولید شده، خود جردن پیل کارگردانی کرده و حضور موفقی در گیشه ها داشت.

امسال برگزارکنندگان از برنده ها خواستد تا هنگام دریافت جایزه سخنرانی کوتاهی داشته باشند و از ذکر اسامی غیر ضروری خودداری کنند، به همین دلیل اکثر سخنرانی ها مختصر و مفید بود و سرعت برنامه بیشتر شد.


جیمی کمیل برای تشویق برنده ها به سخنرانی کوتاه، سواری مجانی یک جت اسکی بزرگ را بعنوان جایزه تعیین کرد، در پایان مراسم «مارک بریجز» برنده طراحی لباس برای فیلم «رشته خیال»که کوتاهترین سخنرانی را داشت همراه با «هلن میرن» سوار بر این جت اسکی بزرگ شد.

«تیفانی حدیش» و «مایا رودولف» بازیگران جوان آمریکایی هنگام اهدای جایزه بهترین فیلم کوتاه هارمونی فوق العاده ای داشتند و با شوخی های فی البداهه خود حاضرین را به وجد آورند، پس از پایان این بخش بسیاری در شبکه های اجتماعی پیشنهاد کردند آنها سال آینده مجریان برنامه باشند تا شاهد مراسم نامتعارفی باشیم.

حضور «اشلی جاد»، «سلما هایک» و «آنابلا سیورا» از قربانیان سرشناس اذیت و آزارهای جنسی هاروی واینستین تهیه کننده آمریکایی روی صحنه از قسمت های تأثیرگذار مراسم بود، آنها خواستار برخورد جدی با این پدیده زشت و بهبود شرایط حرفه ای برای زنان در هالیوود شدند.

سخنرانی «فرانسیس مک دورمند» هنگام دریافت جایزه از هیجان انگیزترین بخش های مراسم بود، او که جایزه بهترین بازیگر زن را برای فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» دریافت کرد، خواستار ایجاد موقعیت های یکسان برای زنان در هالیوود شد؛ گفتار او با استقبال زیادی از سوی حاضرین به ویژه زنان همراه شد.

تقریبأ تمامی پیش بینی های نویسنده های هنری درباره نامزدها جز در یکی دو مورد درست بود و شاهد هیچ رویداد غیرمنتظره ای نبودیم، با توجه به نامزدی فیلم شکل آب در چهارده بخش، انتخابش بعنوان بهترین فیلم سال نیز تعجب چندانی نداشت.

بدون شک یکی از بازنده های بزرگ فیلم «لیدی برد» بود که علی رغم موضوع نامتعارف و داستان زن محورش موفقیت چندانی نداشت، این در حالی است که بسیاری باور داشتند امسال هنرمندان زن بیشتری در میان برنده های اصلی خواهند بود.

«کمیل نانجیانی» و «لوپیتا نیونگو» به نمایندگی ازهنرمندان خارجی تبار هالیوود از حضور مهاجرین یا «دریمرز» در این کشور حمایت کردند و از سیاستمداران آمریکایی خواستند با حل و فصل مشکلات قانونی موجود مانع تحقق آرزوهای بزرگ و رویاهای شیرین آنها نشوند.

یکی از قسمت های جذاب مراسم پیروزی «کوبی برایانت» ستاره پیشین تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز بود، او در بخش انیمیشن کوتاه و برای فیلم «بسکتبال عزیز» برنده جایزه اسکار شد، اثری که بر اساس شعر کوتاهی که او پس از بازنشستگی از ورزش حرفه ای سروده تولید شد.

حضور ستاره های پیشکسوت و هنرمندان کهن سال در برنامه جالب توجه بود، چهره هایی چون «ریتا مورنو» ۸۶ ساله، «اوا ماری سنت» ۹۳ ساله و «کریستوفر پلامر» ۸۸ ساله که همگی سرحال و تندرست بودند.

برای چهارمین بار در پنج سال اخیر یک هنرمند مکزیکی جایزه بهترین کارگردانی را برد، گییرمو دل تورو با فیلم شکل آب موفق به دریافت اسکار شد.

«الخاندرو گونسالس اینیاریتو» برای فیلم های «مرد پرنده» و «برخاسته از گور» و «آلفونسو کوران» برای «جاذبه» کارگردان های مکزیکی دیگری بودند که در سالهای اخیر این جایزه را دریافت کردند.

بر خلاف همیشه جایزه بهترین بازیگر زن را دو هنرمند زن یعنی «جنیفر لارنس» و «جودی فاستر» اهدا کردند.

بر اساس سنت آکادمی «کیسی افلک» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد سال گذشته باید این جایزه را اهدا می کرد ولی به دلیل حواشی مرتبط با اذیت و آزارهای جنسی، او از حضور در مراسم انصراف داد و آکادمی در نهایت از دو برنده پیشین استفاده کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG