لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

مراسم یاد بود نهمین سالگرد حملات تروریستی در آمریکا برگزار می شود


شنبه مصادف با نهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا است، و مقامات برنامه های گوناگونی برای ادای احترام به نزدیک به ۳ هزار نفر که در حملات هماهنگ هواپیماربایان عضو القاعده کشته شدند، ترتیب داده اند. آنها کنترل چهار هواپیمای مسافری را بدست گرفتند، دو هواپیما را به برج های دوگانه مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک کوبیدند. ساختمان های ۱۱۰ طبقه فروریختند، بسیاری به دام افتادند و کشته شدند.

هواپیمای دیگر به ساختمان پنتاگون در حومه واشنگتن برخورد کرد، در حالی که چهارمین هواپیما در شانسکویل، در ایالت پنسیلوانیا، پس از درگیرشدن مسافران با هواپیما ربایان سقوط کرد. عقیده بر این است که آن هواپیما قرار بود به بسوی مقصدی در واشنگتن هدایت شود.

پرزیدنت اوباما در مراسم یادبود در پنتاگون شرکت خواهد کرد، در حالی که جو بایدن معاون رییس جمهوری در مراسمی در نیویورک حضور خواهد یافت.

قرار است میشل اوباما بانوی اول آمریکا، و لورا بوش، بانوی اول سابق، در مراسم یادبود در شانکسویل سخنرانی کنند.
آنچه امسال بر سالگرد واقعه افزوده شده، بحث تندی است که بر سر طرح های یک گروه مسلمان برای ساختن یک مرکز فرهنگی اسلامی و مسجد در نزدیکی محل مرکز تجارت جهانی درگرفته است.

مخالفان می گویند این پیشنهاد بی احترامی به قربانیان حملات است، در حالی که موافقین بر این عقیده هستند تاسیس چنین مرکزی به کاهش اختلافات بین غرب و جهان اسلام کمک خواهد کرد.

پرزیدنت اوباما گفته است از حقوق مسلمانان برای ساختن مسجد در محل مورد بحث حمایت می کند، اما همچنین می گوید در باره «منطق« چنین کاری اظهار نظر نخواهد کرد. منتقدین، از جمله برخی از قانونگذاران جمهوریخواه، او را متهم می کند که حساسیتی به خانواده های قربانیان ندارد.

XS
SM
MD
LG