لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

اهمیت همکاری ملت ها در حل مشکلات جهانی


طی چندین دهه، سازمان ملل متحد سیستمی از مقررات و معیارهای بین المللی بوجود آورده است که از آنچه پیش از آن وجود داشت بهتر، نیرومندتر و باثبات تر است.

پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت «این نظم بین المللی است که پیشرفت های بی سابقه ای را در آزادی و کامیابی انسان موجب شده است.»

با این حال، برخی ملت ها از قوانین بین المللی تخطی می کنند و اشکالی در آن نمی بینند. آنها رفتار خود را با این ادعا که ایده آل های سازمان ملل متحد دست نیافتنی و کهنه است، توجیه می کنند.از نظر آنها، نظم باید، درصورت لزوم، به زور حفظ شود. حقوق افراد معنایی ندارد.

اما، پرزیدنت اوباما گفت «تاریخ نشان می دهد رژیم هایی که از مردم خود می ترسند، سرانجام فرو خواهند ریخت؛ در حالی که نهادهای نیرومندی که بر شالوده رضایت مردم ساخته می شوند، دوام می آورند و بر جا می مانند.»

در حقیقت، جامعه بین المللی باید توانایی جمعی خود را برای برقراری امنیت هرکجا این نظم شکسته شده است، و حمایت از کسانی که در جستجوی عدالت و صلحی پایدار هستند، بهبود بخشد. آقای اوباما همچنین گفت، ما به اتفاق باید از مردمی که قدرت ندارند حفاظت کنیم، اما کارهای بیشتری می توانیم انجام دهیم.

«کمک به مردمی که به حواشی جهان رانده شده اند، فقط کار خیریه نیست، یک مقوله امنیت جمعی است. و مقصود از این نهاد فقط پرهیز از مناقشه نیست، برانگیختن عمل جمعی است که زندکی را در این جهان بهتر سازد.»

ما در همکاری با یکدیگر می توانیم پیشرفت بیماری های قابل جلوگیری را متوقف کنیم و به بلای ویروس اچ آی وی و ایدز پایان دهیم. می توانیم بیماری های جهانگیر را که مرزی نمی شناسند حذف کنیم، فقر فوق العاده را از بین ببریم، و موانعی را که در راه برخورداری مردم از فرصت ها وجوی دارد، برچینیم.

و ما باید دموکراسی فراگیر را دنبال کنیم، زیرا کشورها وقتی مردم بر خودشان حکومت کنند، نیرومند تر هستند.

پرزیدنت اوباما گفت «تاریخ از نمونه های شکست پیامبران کاذب و امپراتوری های فروریخته ای که باور داشتند قدرت همیشه موجب حق می شود، لبریز است. ولی ما نوع متفاوتی از رهبری را پیشنهاد می کنیم، که قادر باشد تشخیص دهد ملت ها منافع مشترکی دارند و مردم در بشریت مشترک سهیم هستند.»

ما باید از کشورهای عضو سازمان ملل متحد بخواهیم زیر چارچوب سازمان نزدیکتر با هم کار کنند. تمام اعضا باید از تلاش های جاری فرستادگان ویژه برای تقویت اجماع سیاسی، استحکام تلاش هایی که جهت حفظ صلح صورت می گیرد، و استفاده از ابزار جلوگیری از مناقشه حمایت کنند. ما، با کار با یکدیکر، می توانیم آینده روشن تر و صلح آمیز تری را برای جهان خود مسلم سازیم.

XS
SM
MD
LG