لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

نگرانی از آزاد َشدن یک مظنون تروریسم در پاکستان


آمریکا از آزاد شدن ذکی الرحمان لخوی،طراح مظنون حملات تروریستی مومبای در ۲۰۰۸ بشدت نگران است. او که در شش سال گذشته در پاکستان زندانی بود، روز ۱۰ آوریل به حکم دادگاه عالی لاهور با قرار وثیقه آزاد شد.

لخوی رهبر ارشد گروه تروریستی لشکر طیبه است که مسئول حملات در شهر مومبای، پایتخت بازرگانی هند شناخته می شود. در حملات۱۶۸ تن، از جمله شش شهروند آمریکا کشته شدند.

ایالات متحده آمریکا از دیر باز تاکید داشته است دستگیری و محاکمه مسئولان حملات مومبای یک ارجحیت است. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت دولت آمریکا در تماس با مقامات ارشد پاکستان نگرانی خود را از آزادی لخوی ابراز داشته است. او یادآور شد حملات تروریستی، حمله به ایمنی و امنیت جمعی تمام کشورها است، و افزود پاکستان وعده داده است در سپردن عاملان، تامین کنندگان هزینه ها و حامیان حملات مومبای به دست عدالت همکاری کند، و ما پاکستان را ترغیب می کنیم به این تعهد پابرجا بماند و اجرای عدالت را برای ۱۶۸ بی گناه، از جمله شش آمریکایی، که جانشان را از دست دادند، مسلم سازد.

آمریکا پاکستان را شریک عمده ای در نبرد با تروریسم تلقی می کند. پاکستان اخیرا یک شهروند آمریکا را که به اتهام حمایت مالی از تروریست ها تحت پیگرد قرار داشت تحویل داد.

سال پیش؛ نیروی نظامی پاکستان موفق شد عملیاتی را علیه یک فرد که متهم به بمب گذاری در سیستم راه آهن زیرزمینی شهر نیویورک بود، انجام دهد.

جدیدترین گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در مورد وضعیت تروریسم در جهان؛ یادآور می شود پاکستان به رویارویی با گروه های تروریستی از جمله القاعده، تحریک طالبان پاکستان، طالبان پنجاب، و لشکر جهنگوی ادامه می دهد. همه آنها به حملاتی علیه پلیس، نیروهای امنیتی و نظامی دست زدند یا در خشونت فرقه ای و فعالیت های بزهکارانه علیه تمام بخش های جامعه درگیر بودند. با این حال، گزارش متذکر می شود پاکستان با لشکر طیبه، که به عملیات، تجمع و جمع آوری پول ادامه داد، روبرو نشد.

تمام افراد و گروه هایی که برای رسیدن به هدف های سیاسی غیر نظامیان را می کشند یا به آنها صدمه می زنند،باید متوقف شوند. عدالت و تمدن چنین کاری را ایجاب می کند.

XS
SM
MD
LG