لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

اوباما: آمریکا برای دفاع در برابر موشک جدید کره شمالی آماده می شود


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی گام های دفاعی برمی دارد.

آقای اوبا روز سه شنبه در مصاحبه ای که از شبکه تلویزیونی سی.بی.اس پخش شد گفت "ما در حالی که سعی داریم مشکل توسعه اتمی در کره شمالی را حل کنیم، سپری را که بتواند دستکم راه را بر تهدید های نسبتا سطح پائین ناشی از اقدامات آن ببندد، برقرار می سازیم."

آقای اوباما گفت مساله کره شمالی چیزی نیست که راه حل ساده ای داشته باشد و افزود "ما آشکارا می توانیم با زرادخانه های خود کره شمالی را ویران کنیم؛ اما سوای هزینه های انسانی، در مجاورت آن کشور کره جنوبی، متحد مهم ما قرار گرفته است."

پیشتر در روز سه شنبه، خبرگزاری کره جنوبی گزارش داد کره شمالی برای پرتاب دومین موشک جدید قدرتمند میان بردی که قادر است به تاسیسات نظامی آمریکا در پاسیفیک برسد آماده می شود. اما سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت نمی تواند این کزارش را تائید کند.

کره شمالی روز ۱۵ آوریل، همزمان با زاد روز کیم ایل سونگ نخستین رئیس جمهوری و پدر بزرگ کیم جونگ اون رئیس جمهوری فعلی، موشکی را آزمایش کرد. مقامات کره جنوبی و آمریکایی می گویند این پرتاب موفقیت آمیز نبود.

تحلیلگران یر این باورند که کیم جونگ اون سعی خواهد کرد از پرتاب موشک برای تقویت چهره خود در داخل کشور در حالی که برای تشکیل کنگره حزب حاکم کارگران در ماه آینده آماده می شود، استفاده کند.

XS
SM
MD
LG