لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۰

جابجایی اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق


ایالات متحده امریکا اعضای یک گروه ناراضی ایرانی را تشویق می کند در انتظار انتقال به خارج از عراق، برنامه انتقال از اردوگاه اشرف به اردوگاه حریه در نزدیکی بغداد را، که سازمان ملل متحد و عراق از آن پشتیبانی می کنند، بپذیرند.

گروه مشهور به سازمان مجاهدین خلق، با رژیم مذهبی ایران مخالف است. صدام حسین دیکتاتور سابق عراق از آن پشتیبانی می کرد و اعضایش را در اردوگاه اشرف جا داد. در حال حاضر، ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ نفر هنوز در آنجا بسر می برند. حدود ۲ هزار نفر به اردوگاه حریّه نقل مکان کرده اند.

پیشتر در اوائل ژوئن، مارتین کوبلر، رییس هیات کمک سازمان ملل متحد در عراق، گفت بنظر می رسد روند جابجایی متوقف شده است، و ابراز نگرانی کرد که اگر (این روند) پیش نرود ممکن است موجب بروز خشونت شود.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در بیانیه ای ساکنان اردوگاه اشرف را ترغیب کرد همکاری کامل با برنامه جابجایی را بی درنگ از سربگیرند. او همچنین از دولت عراق خواست «به تعهدات خود برای حفظ ایمنی و امنیت ساکنان اشرف و رفتار انسانی با آنها عمل کند.»
خانم نولاند گفت «بستن آرام و صلحجویانه اردوگاه اشرف امکان پذیر است، اما انجام آن ادامه شکیبایی و تعامل عملی را ایجاب می کند. پیشنهاد های سازنده باید با یک روحیه سازنده رو برو شود، نه با خودداری یا پیش شرط هایی برای مذاکره.»

امریکا درسال ۱۹۹۷ مجاهدین خلق را در فهرست سازمان های تروریستی خارجی گنجاند. با این حال، گروه اصرار می کند در دهه گذشته خشونت را تقبیح کرده و از امریکا خواسته است آن را، نظیر کاری که اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ انجام داد، از فهرست خارج کند.

ویکتوریا نولاند گفت ایالات متحده «روشن ساخته است که همکاری در بستن اردوگاه اشرف، پایگاه اصلی شبه نظامیان مجاهدین خلق، در گرفتن تصمیم در این باره که آیا سازمان در گذشته خشونتبار خود باقی است یا به پشت سر گذاشتن آن گذشته پای بند است، عاملی اساسی است.»
خانم نولاند گفت «ما از برنامه ای که سازمان ملل متحد برای بستن صلحجویانه اردوگاه اشرف همراه با راه حل هایی برای ساکنان سابق آن تهیه کرده است کاملا حمایت می کنیم.» نولاند افزود فقط «اجرای صلحجویانه تصمیم دولت عراق برای بستن اردوگاه اشرف قابل قبول است، و دولت عراق مسئول است امنیت ساکنان آن و رفتار انسانی با آنها را مسلم سازد.»
XS
SM
MD
LG