لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۰

افزایش فشار بر ایران


باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، به منظور تقویت کوشش های آمريکا و جامعه بین المللی برای افزایش فشار بر دولت ایران جهت پاسخگویی به نگرانی های ناشی از برنامه اتمی و انجام تعهدات اتمی بین المللی ان کشور، دو گام جدید را اعلام کرده است.

نخست، فرمان اجرایی جدیدی است که تحریم هایی را علیه بخش های انرژی و پتروشیمی ایران برقرار می سازد، با این هدف که کشور را از ایجاد مکانیسم های پرداخت برای فروش فراورده های نفتی که تحریم های فعلی را دور خواهد زد، باز دارد. افزون بر این، فرمان مذکور با قابل تحریم ساختن خرید یا تهیه فراورده های پتروشیمی ایران، اقداماتی را که قبلا به اجرا درآمده است تقویت می کند. مقصود این است که دولت ایران نتواند درآمدهای لازم برای برنامه های گسترش تسلیحات اتمی به دست آورد.

دوم، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم هایی بر بانک کونلون در چین و بانک اسلامی ایلاف در عراق وضع کرده است، نهادهایی که میلیون ها دلار معامله را از سوی بانک های ایران که به دلیل ارتباط با فعالیت های اتمی غیر قانونی ایران هدف تحریم ها قرار دارند، انجام داده اند. پرزیدنت اوباما در بیانیه ای این اقدامات را گام هایی مهم برای مسئول دانستن نهادهایی که آگاهانه معاملات مالی برای بانک های ایران انجام داده اند توصیف کرد.

کوشش های آمریکا و جامعه بین المللی بر اقتصاد ایران اثر گذاشته است، صادرات نفت کم می شود، نرخ تورم بالا می رود و ارزش برابر ریال پایین آمده است.

بن رودز معاون مشاور امنیت ملی در توضیحاتی در باره تحریم های جدید گفت هدف این است که گزینش برای دولت ایران روشن شود. تا از طریق مذاکرات ۵ بعلاوه یک به تعهدات بین المللی خود عمل کند و به جامعه ملت ها بپیوندد. او گفت : ما بار دیگر پیامی نیرومند به دولت ایران می فرستیم که به دلیل خودداری از انجام تعهدات بین المللی با پیامدهای حتی جدی تری روبرو خواهد شد.

رودز گفت هنوز زمان و فضا برای دنبال کردن یک استراتژی دیپلماتیک که اجازه دهد فشار بر ایران کم شود و فرصت انجام تعهداتش را فراهم آورد وجود دارد. در همین حال برای ایران باید روشن باشد که تمام گزینه ها جهت بازداشتن آن از دست یابی به تسلیحات اتمی روی میز باقی است.
XS
SM
MD
LG