لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

دو موضوع جداگانه در مورد ایران


آمریکا موضع خود را، که دو مسئله مهم مربوط به ایران همچنان از هم جدا است، تکرار کرده است: مذاکرات جاری بین ایران و کشورهای ۵ به علاوه یک بر سر برنامه اتمی؛ و امکان مشارکت ایران در کوشش بین المللی برای شکست دادن گروه تروریستی بی رحم داعش.

ایران، و ۵ به علاوه یک در حال حاضر در دور جدید گفت و گو در نیویورک شرکت دارند، با این هدف که پیش از ضرب الاجل ۲۴ نوامبر در مورد برنامه اتمی ایران به توافقی فراگیر برسند. بر اساس چنین توافقی، ایران، به گونه ای قابل تایید، اطمینان خواهد داد برنامه اتمی اش صلح جویانه خواهد بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشستی خبری گفت هدف بحث ها بین اتحادیه اروپا و پنج به علاوه یک ، برطرف ساختن نگرانی های جامعه بین المللی در مورد برنامه اتمی ایران است، و از هر علاقه ای که ایران ممکن است با جامعه گسترده تر بین المللی در ارتباط با داعش داشته باشد، کاملا جدا است.

ارنست یاد آور شد که مانند بقیه جامعه بین المللی، ایرانیان نگران دستاوردهای داعش در عراق هستند و گفته اند آماده اند با آن بجنگند، و این موضوعی قابل درک است.

امریکا و ایران در حاشیه مذاکرات پنج به علاوه یک در باره داعش گفت و کرده اند، اما جاش ارنست گفت ایالات متحده فعالیت های نظامی را با ایران هماهنگ نخواهد ساخت، اطلاعاتی را که جمع می کند با ایرانیان درمیان نخواهد گذاشت و در موضعی نخواهد بود که مسائل برنامه اتمی ایران را در برابر تعهدهای این کشور در مورد داعش، نادیده بگیرد.

جاش ارنست گفت این دو موضوع کاملا از هم جدا هستند و مذاکرات پنج به علاوه یک بر برطرف ساختن نگرانی های بین المللی از برنامه اتمی ایران متمرکز خواهد بود.

XS
SM
MD
LG