لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

آزادی بیان


حق افراد برای تجمع مسالمت آمیز، و انتخاب کسانی که می خواهند با آنها نشست و برخاست کنند، یک اصل اولیه دمکراسی است. برای اعمال حقوق دیگر مانند آزادی بیان اساسی است، و پیمان های عمده حقوق بشر ، از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ، و ده ها قانون ملی و منطقه ای آنرا تضمین می کند.
حفاظت از حقوق شهروندان برای بسیج خود از نظر ایجاد یک جامعه متحمل که در آن گرو های دارای باورها، شیوه ها ، یا سیاست های متفاوت بتوانند با یکدیگر همزیستی کنند، حیاتی است.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در یک بیانیه کتبی گفت : پیشرفت در قرن بیست و یکم به توانایی افراد و سازمان ها برای گرد آمدن پیرامون هدف های مشترک ، مهار قدرت باورهایشان، و خلاقه تر، شفاف تر و مسئول تر ساختن جوامع بستگی دارد. با این حال، طی ۱۸ ماه گذشته، ما دیده ایم دولت ها فعالیت های جامعه مدنی را محدود می کنند و بر حمله به سازمان ها و افراد دارای گرایش های مدنی می افزایند. این سرکوبی ها نشان دهنده حرکت ناراحت کننده ای است که به رهبری جهانی نیاز دارد."
به این دلیل است که در اواخر سپتامبر، گروهی از کشورهای عضو، شامل جمهوری چک، اندونزی، مالدیو، مکزیک ، نیجریه و ایالات متحده امریکا قطعنامه ای در مورد آزادی تشکیل انجمن و تجمع به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه دادند.
قطعنامه، که کشورها را به همکاری کامل با گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد آزادی تجمع و انجمن فرا می خواهند، از تصویب بیش از ۶۰ کشور گذشت. هیلاری کلینتون نوشت : " قطعنامه بر یک واقعیت اساسی تاکیدی دوباره می گذارد : جامعه مدتی نقشی مهم در پیشبرد حقوق بشر و حفاظت از آن بازی می کند، اما جامعه مدنی فقط زمانی می تواند کار ساز باشد که به حقوق تشکیل انجمن و تجمع احترام گذاشته شود.
" ایالات متحده امریکا مفتخر بود که با اعضای گروه اصلی برای پیشبرد این قطعنامه مهم و به موقع کار کرد، و ما از آنها بخاطر رهبری و کوشش تزلزل ناپذیرشان سپاسگزاری می کنیم. "
XS
SM
MD
LG