لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

کمک دوستان سوریه به ادامه خشونت


هفته های پیش خشونت در سوریه، در حالی که رژیم بشار اسد از تانک، هلیکوپتر و توپخانه در کوشش برای درهم شکستن قیامی که تقریبا ۱۷ ماه پیش با اعتراضاتی آرام به طرفداری از دمکراسی آغاز شد استفاده می کند، شدت گرفته است.

ناظران حقوق بشر شمار کشته شدگان را بیش از ۱۹۰۰ تن می دانند. افزون بر ۱۰۰ هزار نفر از کشور گریخته اند و در داخل کشور، یک میلیون نفر دیگر در بدر شده اند، برخی در خیابان ها می خوابند.

با این حال رژیم ایران، که در سراسر نبرد کمک های مادی و تجیهزاتی برای اسد فراهم آورده است، هنوز در بالاترین سطوح قول می دهد از او حمایت کند. چین و روسیه سومین قطعنامه شورای امنیت را که هشدار می داد خشونت رژیم اسد پیامدهایی خواهد داشت وتو کردند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید نقش بازدارنده چند کشور که از کوشش برای متوقف ساختن کشتار رژیم اسد جلوگیری می کنند، جامعه بین المللی را از مسئول دانستن دولت او باز نخواهد داشت.

او گفت: رژیم اسد در حالی که علیرغم تحریم های فلج کننده، محکومیت ها و افزایش فشار سیاسی، به حمله مرگبار به مردم خودش ادامه می دهد، حمایت هایی بویژه از ایران، روسیه و چین دریافت کرده است.

کلینتون گفت بیش از ۱۰۰ ملت و سازمان دیگر روشن ساخته اند که اسد برای آغاز روند انتقال باید کنار برود، و افزود: ما از مرکز عدالت و حسابرسی سوریه، که شواهدی از نقض فاحش حقوق بشر جمع آوری می کند حمایت می کنیم. از کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد ، که سرگرم جمع شواهدی در باره بحران است پشتیبانی می کنیم. ما پیامی به رژیم اسد می فرستیم و روشن می سازیم که برای کارهایش پیامدهایی خواهد بود.

سخنگوی کاخ سفید نیز روشن ساخت ایالات متحده و شریکانش برای منزوی ساختن رژیم اسد گام هایی برداشته اند و به این کار ادامه خواهند داد، تا از طریق تحریم ها او را از منابع مالی محروم سازند. چنین اقدامی تهیه پول جهت سرکوب بی رحمانه مردم سوریه را برای اسد دشوار خواهد ساخت. هیلاری کلینتون گفت: ما به کار با شریکان بین المللی برای پایان دادن به خشونت در سوریه و فراهم آوردن موجبات یک انتقال دمکراتیک ادامه می دهیم.
XS
SM
MD
LG