لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

آمریکا قتل امدادگران را محکوم می کند


در هفته های اخیر حملات مرگبار متعددی علیه کار کنان صلیب سرخ و هلال احمر در سوریه، یمن و مالی صورت گرفته است.

در سوریه، دو داوطلب هلال احمر در حالی که اجساد را بیرون می آوردند و پناهگاه ها را برای مردمی که از جنگ می گریزند آماده می ساختند، کشته شدند. از آغاز مناقشه تاکنون ۵۰ داوطلب هلال احمر جان خود را از دست داده اند.

در یمن، دو کارمند هلال احمر در شهر عدن هنگام انتقال مجروحین به آمبولانس، هدف گلوله قرار گرفتند و کشته شدند. این قتل ها در پی مرگ داوطلب دیگر هلال احمر یمن در حالی که سرگرم انجام کاری مشابه بود، صورت گرفت.

در مالی، یک کارمند کمیته بین المللی صلیب سرخ در حمله مردان مسلح به یک وانت امداد کاملا مشخص کشته شد.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده حملات نکوهیده علیه کارکنان و داوطلبان صلیب سرخ و هلال احمر را بشدت محکوم می کند و به تمام گروه های مسلح یاد آور می شود که آنها بر اساس قوانین بشردوستانه بین المللی متعهد هستند به پرسنل غیر نظامی که در کوشش های بشر دوستانه درگیر هستند احترام بگذارند و از آنها حفاظت کنند. و از تمام طرف ها می خواهد دسترسی به کسانی را که به کمک نیاز دارند مسلم سازند.

حملات علیه غیرنظامیان بی گناه و سازمان های امداد توسط بازیگران مسلح، از جمله ارتش های متعلق به رژیم هایی مانند سوریه، غیر قابل قبول است و جامعه بین المللی نباید اجازه انجام آن را دهد. سازمان های بشر دوست بی طرف باید اجازه یابند به کار مهم نجات جان مردم، بدون تهدید ازسوی بازیگران مسلح، ادامه دهند.

صلیب سرخ بین المللی و هلال احمر در بیانیه ای از تمام طرف های درگیر در مناطق مناقشه خواستند به امدادگران احترام بگذارند و ایمنی آنها و دسترسی فوری و بدون مانع به نیازمندان را تضمین کنند.

ایالات متحده آمریکا خود را به کمک به کسانی که در مناقشات در سوریه، یمن و در سراسر جهان بدام افتاده اند، همچنان متعهد می داند.

XS
SM
MD
LG