لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

انتقال برنامه مبارزه با ایدز به افریقای جنوبی


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا می گوید واشنگتن انتقال برنامه ضد ایدز آمریکارا به افریقای جنوبی، که دارای بالاترین نرخ آلودگی به ویروس اچ آی وی در جهان است، آغاز کرده است.
کلینتون این خبر را روز چهارشنبه در سخنانی در دانشگاه وسترن کیپ در حومه کیپ تاون اعلام کرد و گفت این توافق گامی مهم در نبرد افریقای جنوبی با ویروس است.
امریکا در دوره تابو امبکی رییس جمهوری سابق افریقای جنوبی دسترسی دولت به اعتبارات مبارزه با اچ آی وی / ایدز را محدود کرد . امبکی وجود ارتباط بین اچ آی وی و ایدز را با درمان های شناخته شده بین المللی برای بیماری رد می کرد.
واشنگتن از سال 2004 سه میلیارد و 200 میلیون دلار در برنامه اچ آی وی / ایدز افریقای جنوبی هزینه کرده است. هرچند اقریقای جنوبی درکاهش بیماری ایدز به پیشرفت هایی نائل شده، اما بیش از 17 درصد جمعیت آن به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند.
کلینتون، که در دیداری چهار روزه در افریقای جنوبی بسر می برد، روز سه شنبه در پره توریا با مقامات ارشد آن کشور ملاقات کرد و خواهان مناسبات عمیق تر بین آمریکا و افریقای جنوبی شد.
وزیر امور خارجه امریکا از افریقای جنوبی به نیجریه، غنا و بنین خواهد رفت. او در سفر 11 روزه خود بیشتر بر امنیت و افزایش تجارت و سرمایه گذاری امریکا تمرکز داشته است.
سازمان دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه از کلینتون خواست رییس جمهوری نیجریه را برای توجه به افزایش خشونت در شمال و مرکز کشور زیر فشار بگذارد.
XS
SM
MD
LG