لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۶

محکومیت اعدام علنی زن جوان در افغانستان


دو حادثه اخیر در افغانستان به فاش ساختن آنچه در نبرد جاری علیه تندروها در خطر قرار دارد کمک می کند. نخست اعدام علنی دهشتناک زنی جوان که به رابطه جنسی نامشروع متهم بود. دوم، تظاهرات ده ها مرد و زن که روز ۱۱ ژوئیه برای اعتراض به این عمل وحشیانه به خیابان های کابل ریختند.

ویدیوی جریان اعدام، زن تنهایی را نشان می دهد که روی زمین نشسته است و گلوله هایی از فاصله نزدیک در میان هلهله گروهی از ناطران مرد به او شلیک می شود. قتل در استان پروان، در حدود ۱۰۰ کیلومتری کابل صورت گرفت. مقامات افغان می گویند طالبان مسئول اعدام بودند. روشنا خالد، سخنگوی فرماندار پروان به خبرگزاری فرانسه گفت : آنها ظرف یک ساعت تصمیم گرفتند که زن گناهکار است و او را به مرگ محکوم کردند.

تظاهرات فعالان حقوق زنان – از جمله مردان – که علیه قتل در کابل برپا شد پیش از ۲۰۰۱ غیر ممکن بود . در آن زمان طالبان در قدرت بودند و حرکت، فعالیت ها و آزادی های اساسی زنان را به شدت محدود می کردند. یکی از شرکت کنندگان در گردهمایی به خبرگزاری فرانسه گفت «اعدام زن توسط طالبان یک جنایت بود... دولت برای مجازات عاملان باید هرکاری را که می تواند انجام دهد.» ۱۵۰ نفر دیگر در ۱۴ ژوئیه در استان پروان تظاهرات کردند، و بر درخواست خود برای مجازات عاملان بار دیگر تاکید گذاشتند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان قتل زن جوان را نفرت انگیز و غیر قابل بخشش نامید و قول داد که نیروهای امنیتی از هیچ کوششی برای دستگیری و مجازات عاملان فروگذار نخواهند کرد. جستجو برای یافتن مسئولان جریان دارد.
جان الن، فرمانده نیروی بین المللی کمک امنیتی، اعدام را یک قساوت و بی رحمی غیر قابل بیان نامید.
سفارت امریکا در کابل در بیانیه ای اعدام علنی را به شدت محکوم کرد. حفاظت از حقوق زنان در سراسر جهان حیاتی است، بویژه در افغانستان که در آن چنین حقوقی در دوره حکومت طالبان پایمال می شد. سیاست امریکا متعهد است که مسلم شود زنان افغانستان، حتی پس از خروج نیروهای بین المللی تنها نمانند.

آن گونه که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در کنفرانس اخیر اعانه دهندگان به افغانستان در توکیو اظهار داشت، ایالات متحده قاطعانه بر این باور است که هیچ ملتی نمی تواند بدون مشارکت نیمی از جمعیت خود به صلح بادوام، آشتی، ثبات و رشد دست پیدا کند... و امریکا همچنان در کنار زنان افغانستان خواهد ایستاد.
XS
SM
MD
LG