لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

کاخ سفید درخواست رئیس جمهوری افغانستان را بررسی می کند


پرزیدنت اوباما درخواست اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان را برای کند ساختن روند خروج نیروهای آمریکا از آن کشور بررسی می کند.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد دولت روز چهارشنبه گفت « پرزیدنت غنی خواهان انعطاف پذیری در جدول زمانی کاهش نیروها و بستن پایگاه ها طی دوسال آینده شده است.» غنی قرار است ماه آینده برای ملاقات با پرزیدنت اوباما به واشنگتن سفر کند.

او در ماه ژانویه در باره برنامه آمریکا برای کاهش شمار سربازان آمریکا به نصف در افغانستان در ۲۰۱۵ سخن گفت و روشن ساخت که ترجیح می دهد جدول زمانی طولانی شود.

ائتلاف به رهبری آمریکا پس از ۱۳ سال جنگ در آخر ۲۰۱۴ به ماموریت رزمی خود در افغانستان پایان داد . حدود ۱۳ هزار سرباز خارجی، اکثرا آمریکایی، برای آموزش نیروهای افغان، که به نبرد با پیکارجویان طالبان ادامه خواهند داد، باقی می مانند.

کاخ سفید تا کنون دوبار برنامه های خود را برای کاهش سربازان آمریکایی به حدود ۵ هزار نفر تا پایان ۲۰۱۵ و رساندن آنها به سطح عادی لازم برای حضور درسفارت در پایان ۲۰۱۶ تعدیل کرده است.

اشتون کارتر، که پرزیدنت اوباما او را برای وزارت ذفاع نامزد کرده است، هفته پیش در کنگره گفت او آماده است در مورد تعدیل بیشتر در کاهش نیروها بحث کند.

XS
SM
MD
LG