لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۶

نقض حقوق بشر در کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری در اروپا


پنچاه سال پیش، امضای پیمان نهایی هلسینکی موچب شد مدافعان شجاع حقوق بشر در سراسر اروپای شرقی و اتحاد شوروی بر اجرای حقوق اساسی تاکید کنند.

امروز، نسل جدیدی از زنان و مردان شجاع برای تامین همین حقوق در سراسر منطقه کار می کند.

دیوید کریمر، سرپرست هیات آمریکا در نشست ابعاد انسانی سازمان امنیت و همکاری در اروپا گفت در سال های اخیر بر بی اعتنایی نسبت به حقوق بشر در کشورهای عضو سازمان افزوده شده است.

این وضع در هیج کجا بیشتر از روسیه نمایان نیست. در آنجا دولتی که روزبه‌روز خودکامه‌تر می شود، نهادهای دمکراتیک را که مسلم می سازند دولت نسبت به مردمش پاسخگو باشد، ضعیف کرده است.

در روسیه امروز، فضا برای جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر ، در حالی که دولت برای بدنام ساختن، و در برخی موارد، جرم شناختن کار سازمان های غیر دولتی، بگونه ای فزاینده از دستاویز قانون استفاده می کند، بسته می شود.

از رسانه هایی که بیشتر تحت کنترل دولت قرار دارد برای دامن زدن به هراس، انتشار اطلاعات نادرست و تهاجم استفاده می شود. دولت روسیه کنترل شدیدی بر پخش اطلاعات اعمال می کند و مانع از بیان نظریات مستقل می شود و فضایی به وجود می آورد که به اقداماتی از جمله اشغال کریمه و کوشش های جاری برای بی ثبات ساختن اوکراین منجر می شود.

سرکوب بی سابقه جامعه مدنی در جمهوری آذربایجان که در ۲۰۱۳ آغاز شد ادامه دارد. فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران و وکلای مدافع تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده اند.

در ترکمنستان، آمریکا همچنان نگران زندانیان سیاسی ناپدید شده است. در ازبکستان، نگران گزارش هایی است که حاکی است دولت به مجبور کردن معلمان و صاحبان حرفه های پزشکی به کار در برداشت محصول ادامه می دهد، و فعالانی را که چنین اقداماتی را ثبت می کنند بازداشت می کند و آزار می دهد و در قزاقستان، دولت به اقداماتی که ممکن است مخالفان سیاسی، اتحادیه های کارگری و جامعه مدنی را محدود کند، دست زده است.

در مجارستان، آمریکا در مورد فرسایش نهادهای دمکراتیک و فشار بر سازمان های غیر دولتی احساس نگرانی می کند.

دیوید کریمر از مدافعان حقوق بشر که با قبول مخاطرات زیاد برای پیوستن به کنفرانس سازمان امنیت و همکاری در اروپا سفر کردند، سپاسگزاری کرد و گفت "حضور شما شناخت ما را عمیق تر می کند و مسئولیتی را که ما برای دفاع از حقوق بشر و پیشبرد احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی برای تماه مردم داریم، یادآور می شود."

XS
SM
MD
LG