لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

با وجود ادعاهای پیشین؛ رویترز: ایران هنوز از سقف اورانیوم غنی‌سازی شده در برجام عبور نکرده است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

در حالی که پیشتر ایران اعلام کرده بود تا روز ششم تیر ماه از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده عبور خواهد کرد، برخی دیپلمات‌ها در وین گفته‌اند که ایران هنوز به این سقف نرسیده است.

رویترز در گزارشی به نقل از «چند دیپلمات» در شهر وین، پایتخت اتریش، نوشت ایران هنوز به سقفی که در توافق هسته‌ای برای میزان اورانیوم غنی‌سازی شده مشخص شده بود، نرسیده است.

با این حال این دیپلمات‌ها گفته‌اند که احتمالا ایران تا پایان هفته این سقف را رد خواهد کرد.

شورای عالی امنیت ملی ایران در سالگرد خروج ایالات متحده از برجام، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود جمهوری اسلامی برخی تعهدات خود در چهارچوب برجام را لغو می‌کند.

ایران در نامه‌ای به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای مهلتی ۶۰ روزه داده بود تا «تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی» را عملی کنند و تهدید کرده بود در صورتی که این اتفاق رخ ندهد جمهوری اقدام به متوقف کردن «رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک» خواهد کرد.

با این حال اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل ایران را رد کرده و گفته بود اعضای این اتحادیه «با نگرانی» اطلاعیه ایران پیرامون پایبندی به تعهداتش در توافق هسته‌ای موسوم به برجام را مطالعه کرده‌اند.

کشورهای اروپایی هم پیشتر به ایران درباره نقض برجام یا خروج از آن هشدار داده‌اند.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG