لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۶

تلاش سازمان ملل برای ارتقا جایگاه زنان


رییس دفتر «برابری جنسی و توانبخشی زنان» سازمان ملل متحد می گوید«هدف این نهاد جدید قدرت بخشیدن به زنان با حضور بالقوه در کشور های جهان است.

دفتر برابری جنسی و توانبخشی زنان سازمان ملل متحد سال گذشته توسط شورای عمومی سازمان و با ادغام ۴ دفتر و آژانس پایه گذاری شد. این اولین نهاد بزرگ جهان با بودجه ای عظیم است که مساله تبعیض جنسی در جهان را مورد توجه قرار داده است. اولین جلسه این نهاد با ریاست میشل بشله رییس جمهوری پیشین شیلی روز سه شنبه تشکیل شد تا اهداف و خط مشی آن را ترسیم و اعلام کند.

سوزان رایس سفیر ایالات متحده در سازمان ملل با استقبال از تاسیس و فعالیت این دفتر گفته است«برای اولین بار در تاریخ ۶۵ ساله سازمان ملل متحد، کشورهای عضو چالش ها و فرصت های لازم برای زنان را در بالای دستورالعمل کار خود قرار داده اند. وی تاکید کرد هدف نه تنها برابری و انصاف بلکه توان بخشی به زنان از شرایط اولیه رشد موفقیت و امنیت در جهان است.

میشل بشله رییس این نهاد سازمان ملل متحد معتقد است توانایی، مجاهدت و خرد زنان از منابع استفاده نشده در تاریخ بشر است. خانم بشله افزود این نهاد تلاش خواهد کرد زنان بیشتری بتوانند در مقام رهبری سازمان ها قرار گیرند. وی با اشاره به آمریکای لاتین و این که روسای جمهوری برزیل، آرژانتین و کاستاریکا و نخست وزیران ترینیداد و توباگو زن هستند، گفت« با وجود این پیشرفت ها زنان تنها در ۱۹ کشور از ۱۹۲ کشور جهان به رهبری رسیده اند.»

میشل بشله افزود « این نهاد که زنان سازمان ملل متحد نام گرفته با حضور بالقوه در کشورهای جهان تلاش خواهد کرد با زنان هر منطقه تماس گرفته، مشکلات،نگرانی ها و نیازهای آنان را درک و در جهت رفع مشکلات و توانبخشی زنان اقدام کند.» وی با اشاره به نقشی که زنان می توانند در توسعه جهان داشته باشند ۵ اولویت این نهاد را که در کشورهای جهان مد نظر قرار خواهد گرفت، اعلام کرد: به گوش رساندن صدای زنان، مشارکت فعال و رهبری در مسائل اجتماعی، پایان دادن به خشونت علیه زنان، شرکت زنان در حل و فصل برخوردها و کشمکش ها، بهبود شرایط اقتصادی و برقراری برابری جنسی در کشورهای جهان.

XS
SM
MD
LG