لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۱

حزب الله لبنان گزارش سازمان ملل متحد را رد کرد


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد

حزب الله سازمان ملل متحد را به دخالت در امور داخلی لبنان متهم کرده است

گروه شبه نظامی حزب الله لبنان، با صدور بیانیه ای در روز چهارشنبه، سازمان ملل متحد را به دخالت در امور داخلی لبنان متهم کرد. حزب الله لبنان این بیانیه را پس از آن منتشر کرد که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در یک گزارش مربوط به قطعنامه ۱۵۵۹ شورای امنیت، اعلام کرد لبنان دچار «روندی نگران کننده» از وقایع نظامی شده است.

قطعنامه ۱۵۵۹شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار پایان حضور نیروهای غیر دولتی و کنار گذاشته شدن سلاح از سوی شبه نظامیان است.

گزارش روز دوشنبه سازمان ملل متحد درباره قطعنامه ۱۵۵۹، چندی پس از سفر محمود احمدی نژاد به لبنان و ملاقات وی با مسوولان لبنانی از جمله حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله منتشر شد.
گروه شیعه حزب الله که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، می گوید گزارش اخیر سازمان ملل متحد نشان دهنده دخالت بین المللی در امور داخلی لبنان است. این گروه در بیانیه خود آورده است که این گزارش همچنین حاکی از «دخالت سیاسی» در کار یک دادگاه ویژه در مورد لبنان است. یک دادگاه ویژه مرتبط با سازمان ملل متحد، در حال تحقیق و بررسی پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان در سال ۲۰۰۵ است. حزب الله لبنان نگران آن است که در این تحقیقات ممکن است برخی از اعضای این گروه تحت تعقیب قانونی قرار بگیرند

XS
SM
MD
LG