لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

نگرانی درباره جراحی پستان بی مورد است


پیش ازین نگرانیهایی وجود داشت که در درمان سرطان پستان، از جراحی برداشتن پستان زیاد استفاده می شود در حالیکه می توان همان اثر را با جراحیهایی که پستان را حفظ می کنند، به دست آورد. اکنون مطالعه ای جدید نشان می دهد این نگرانیها بی مورد است.

هنگاميکه دنيس موسکاتيلو denise moscatiello مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شد، بلافاصله فکر کرد به درمان جراحی بزرگی نیازمند است. وی می گويد، «وقتی رادیولوژیست بهم زنگ زد و خبر رو گفت، فکر کردم اوه خدای من، باید با جراحی پستان رو برداشت.»

با اینحال نگرانیهایی وجود دارد که جراحی برداشت پستان عموما لازم نیست، وقتی که جراحی کوچکتری که پستان را حفظ می کند و فقط توده سرطانی را بر میدارد، کافی است.

دکتر مونيکا مورو از مرکز سرطان memorial sloan kettering می گويد، «بیشتر زنان ترجیح میدهند اگر این امکان را داشته باشند، پستان خود را نگاه دارند، اما در طول زمان مشخص شد، برداشتن پستان آنچنان در آمریکا ادامه دارد که باعث شده است این نگرانی بوجود بیاید که آیا جراحان این گزینه درمانی را به بیماران ارائه می کنند یا خیر؟»

دکتر مونيکا مورو سرپرست مطالعه ای بود که هدف آن بررسی این نگرانی ها اعلام شد. این مطالعه دو هزار زن را که به مراحل اولیه سرطان پستان مبتلا بودند از نظر گزینه انتخابیشان برای درمان جراحی اولیه، مورد پرسش قرار داد. مطالعه دریافت بیشتر زنان جراحی توصیه شده توسط جراح را انجام دادند و اینکه بیش از ۷۵ درصد به جای برداشتن پستان، به عنوان درمان جراحی اولیه جراحی را دریافت کردند که بافت پستانی را حفظ می کند.

دکتر مورو می گويد، «ما در این مطالعه از بیماران پرسیدیم کدام جراحی را انجام داده اند؟ پرسیدیم نخستین جراح کدام جراحی را به آنها توصیه کرده است یا اینکه توصیه خاصی به آنها نشده است؟ ما از بیماران پرسیدیم آیا به دنبال نظر دوم بودند و آیا پزشک دوم با نظر نخست موافق بود یا خیر؟ فکر می کنم پیام آن باشد که جراحان بخوبی تشخیص می دهند که کدام زن با برداشتن پستان بهترین درمان را دریافت میکند و کدام با جراحیهایی که بافت پستان را حفظ می کند. نتایج مطالعه ما خبر خوبیست چون می گوید در طی بیست سال گذشته که جراحی نگهدارنده بافت پستانی وجود داشته است، جراحان آن را پذیرفته اند و مواردی را که نباید به طور کامل پستان را برداشت می دانند، و اینکه احتمال موفقیت نهایی در جراحیهای نگاه دارنده بافت پستانی بالاست، تنها حدود ۱۲ درصد زنان پس از جراحی اولیه در نهایت به برداشتن پستان نیاز پیدا کردند.»

دو جراح به دنیس توصیه کردند جراحی نگاهدارنده بافت پستانی را انجام دهد. دينس دراين مورد می گويد، «من واقعا فکر نمی کردم که جراحیِ دیگر به نفعم باشد.»

این مطالعه دریافت جراحی نگاه دارنده پستان به بیشتر زنانی که به مراحل اولیه سرطان پستان مبتلا هستند، توصیه می شود.

دکتر مورو می گويد «برای مدتها جراحان برای میزان جراحی های برداشتن کامل پستان ملامت می شدند. فکر می کنم مطالعه ما به روشنی نشان داد رفتار جراحان از لحاظ پزشکی صحیح است. این مطالعه باید به پزشکان و بیماران این اطمینان را بدهد که اگر جراحی نگاهدارنده بافت پستان را انتخاب کنند در نهایت با موفقیت انجام خواهد شد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG