لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۹

قایق‌های «بی‌سرنشین» به ناوگان ارتش آمریکا می‌پیوندند


خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه گزارش داد که در یک سال آینده، نیروی دریایی ایالات متحده مجهز به قایق‌های «بی‌سرنشین» تجسسی می‌شود که می‌توانند آشیانه خود در کشتی یا ناو را ترک کرده، به تهدیدهای احتمالی روی آب حمله کنند و دوباره به به آشیانه خود بازگردند.

مرکز تحقیقاتی دریایی ارتش آمریکا انواعی از این نوع قایق‌ها را طی دو هفته در ماه اوت در رودخانه جیمز در ایالت ویرجینیا آزمایش کرد و گفت در این آزمایش موقعیتی مشابه عبور از تنگه آبی، درست مشابه عبور و مرور روزانه کشتی های نظامی آمریکایی از تنگه هرمز در خلیج فارس، شبیه‌سازی شد.

در آزمایش های رودخانه جیمز، ۱۳ قایق بی‌سرنشین یک ناو بزرگ را اسکورت می‌کردند؛ و بعد هشت کشتی هدایت شونده خودکار آن ها را محاصره کردند و همزمان یک کشتی در نقش دشمن شناسایی شد. کارشناسان این آزمایش را موفقیت‌آمیز توصیف کردند.

مدیر این پروژه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت قایق ها با توجه به ماهیت و موقعیت خطر، این قابلیت را دارند که بهترین تصمیم را برای مقابله با آن بگیرند و بعد طی عملیاتی مرتبط و هماهنگ با یکدیگر، تهدید مورد نظر را محاصره کرده یا راه آن را سد کنند.

این قایق ها در صورت برنامه‌ریزی می‌توانند از تفنگ‌هایی که روی آنها نصب شده شلیک کنند. هرچند برای این کار حتما به یک انسان که آن را کنترل کند نیاز است. یک ملوان حاضر در کشتی فرماندهی می‌تواند مسئول هریک از این قایق های بی‌سرنشین باشد و آن را هدایت کند.

در صورت قطع ارتباط میان کشتی و ملوان مسئول، قایق می‌تواند به شکل خودکار متلاشی شود.

مدیر پروژه فوق می‌گوید این تکنولوژی به ملوانانی که معمولا روی قایق ها به دل خطر می روند کمک می‌کند تا از خطر دور بمانند.

متخصصان حدود ۱۰ سال است که روی این پروژه کار می‌کنند. کیت کنترل از راه دور، شامل حسگر و رادار قابلیت نصب روی هر‌گونه قایق کوچکی را دارد. الگوریتم‌های پیشرفته طراحی شده روی کیت، به قایق کمک می‌کنند تا مسیرش را انتخاب و رفتار و سرعتش را تنظیم کند.

هزینه هر یک از این کیت ها دو هزار دلار است و می‌شود آن را روی قایق‌هایی که در حال حاضر در خدمت ارتش آمریکا است نصب کرد.

به گفته ارتش آمریکا، در این پروژه تکنولوژی مشابه آنچه ناسا برای برنامه‌ریزی مریخ نورد استفاده کرده، به کار گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG