لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۵

سالروز تصویب منشور سازمان ملل متحد


سالروز تصویب منشور سازمان ملل متحد
سالروز تصویب منشور سازمان ملل متحد

در روز‌های اولیه تنها ۵۱ کشور اعضای اولیه سازمان ملل متحد را تشکیل می‌ دادند و دولت وقت ایران یکی‌ از آن کشور‌ها بود. ایران منشور تاسیس سازمان ملل متحد را در ۲۰ اکتبر همان سال - ۱۹۴۵ میلادی - امضا کرد.

بان کی‌ مون دبیر کل سازمان ملل متحد در اعلامیه‌ای به مناسبت یازدهمین سالروز تصویب پیمان بین المللی مبارزه علیه شکنجه می‌ نویسد هدف از این عمل غیر انسانی‌ نابود کردن اعتبار انسانی‌ فردی است که مورد شکنجه قرار می‌گیرد.

تصویب پیمان نامه حمایت از قربانیان شکنجه و خانواده‌هایشان که در روز ۲۶ ژوئن یازده سال پیش انجام شد، هم زمان با تصویب منشور سازمان ملل متحد در ۵۳ سال پیش از آن بوده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد از تمام کشور‌های عضو می‌خواهد به بنیادی که برای کمک به قربانیان شکنجه شکل گرفته است بپیوندند. وی سپس از تمام افراد حقیقی‌ و حقوقی که کمک‌های پزشکی‌، روان پزشکی‌، قانونی‌ و اجتماعی را در اختیار قربانیان شکنجه و خانواده‌هایشان قرار میدهند سپس گذاری کرد.

امسال همچنین پنجاهمین سالگرد امضای منشور جهانی‌ حقوق بشر است، منشوری که متاسفانه به راحتی‌ از سوی کشور‌هایی که دارای حکومت‌های خود کامه هستند به آسانی زیر پای گذارده می‌ شود.

... کشور‌هایی مانند سوریه، لیبی و جمهوری اسلامی ایران که بارها از سوی مقامات ارشد دولت آمریکا و همچنین بسیاری از کشورهای جهان به مناسبت نقض حقوق اولیه انسانی‌ شهروندان خود مورد انتقاد شدید قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG