لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

دیدار رئیس هیئت نمایندگی سازمان ملل با طالبان در کابل


رئیس هیئت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان طی دو روز گذشته با شماری از رهبران طالبان در کابل دیدار کرد.

یکی از مقام‌های سوئد نیز هشدار داد که افغانستان با سرعتی بیش از آن چه پیش‌بینی می‌شد به فروپاشی اقتصادی نزدیک می‌شود.

هیئت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در توئیتی نوشت که دبرا لاینز، رئیس این نهاد، در دیدار با عبدالسلام حنفی، معاون دوم نخست وزیر، و امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان، بر ضرورت تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد.

خانم لاینز همچنین در ملاقات با هدایت الله بدری، سرپرست وزارت دارائی طالبان، ضمن ابراز نگرانی از عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی افغانستان گفت تمام طرف‌ها باید حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از وخامت اوضاع انجام دهند.

وزیر توسعه همکاری‌های بین المللی سوئد نیز پیشتر روز شنبه ۱ آبان‌ در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت، از هم پاشیدگی اقتصاد افغانستان به هرج و مرج و بحران سیاسی شدید منجر خواهد شد.

پر اولسون فرید گفت،‌ سوئد تلاش می‌کند خدمات اولیه به افغان‌ها را از طریق تماس مستقیم با فعالان مدنی ارائه دهد و جامعه بین‌الملل را تشویق کرد ضمن تعامل با طالبان هر چه سریعتر منابع مالی امدادهای بین المللی به افغانستان را آزاد کند.

در این میان اقتصاد افغانستان با ترکیبی انفجارآمیز از خشکسالی، بیکاری گسترده، تورم افسار گسیخته و کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می کند و بازار طلا فروشان در کابل که تا دو ماه پیش پر رونق بود با کسادی و رکود شدید روبرو شده است.

سلیمان، صاحب فروشگاهی در کابل، می‌گوید: «از وقتی حکومت جدید آمده، فروش و درآمد خوبی نداشته‌ایم. وضع مردم از بیکاری و بی‌چیزی خیلی خراب است.»

در همین حال، روز یکشنبه ۲ آبان ماه نیروهای مرزی پاکستان با بستن گذرگاه «چمن» برای متفرق کردن صدها شهروند افغانستان خواستار ورود به پاکستان از گاز اشگ آور استفاده کردند.

این گذرگاه بین ولایت قندهار افغانستان و استان بلوچستان پاکستان قرار دارد و سازمان عفو بین الملل نیز از بسته بودن مرز ایران و پاکستان و همچینن برخی از کشورهای اروپایی به روی پناهجویان افغانستانی انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG