لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

يونيسف: کاهش مرگ و مير کودکان در جهان


سازمان ملل متحد می گويد پيشرفت در حوزه های بهداشت و درمان، توسعه، آموزش و بهبود اقتصادی در يک دهه اخير از ميزان مرگ و مير کودکان زير ۵ سال کاسته است.

برپايه گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد در سال ٢۰١١ کمتر از ۷ ميليون کودک زير ۵ سال در جهان جان خود را از دست داده اند در صورتيکه تلفات در سال ١۹۹۰ نزديک به ١٢ ميليون کودک را در بر می گرفت. يان پت رييس يونيسف، سياستگذاری درست و تعهد کشورها به تامين خدمات بهداشتی و درمانی را عامل عمده اين کاهش، عنوان کرد.

رييس يونيسف گفت: مهم آنست که در همه کشورها ما همچنان آسيب پذيرترين بخش جمعيت را هدف بگيريم. حتی در پيشرفته ترين کشورها در زمينه بهداشت، نابرابريهای چشمگيری وجود دارد و با تمرکز منابع مان بر پايان دادن به آن نابرابریها، بايد تضمين دهيم که آنها به بهترين خدمات بهداشتی دسترسی دارند، هيچ مانع مالی و يا موانع ديگر بر سر راهشان نيست. از اين راه ما به هدف تعيين شده دست می يابيم.

به گفته رييس يونيسف ميزان مرگ و مير کودکان زير ۵ سال بويژه در لائوس، تی مور شرقی، ليبريا، بنگلادش و رواندا بيش از ۵۰ درصد کاهش يافته است. با اينحال سازمان ملل متحد می گويد برای رسيدن به هدف کاهش مرگ و مير کودکان به ميزان ۴٣ درصد ديگر تا سال ٢٠١۵ تلاش بيشتری لازم است.

به گزارش سازمان ملل متحد روزانه نزديک به ١۹ هزار کودک زير ۵ سال در جهان، عمدتا در آفريقای جنوب صحرا و آسيای جنوبی جان خود را از دست می دهند.
XS
SM
MD
LG