لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان برقراری آتش بس فوری در سوریه شد


کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان برقراری آتش بس فوری در سوریه شد
کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان برقراری آتش بس فوری در سوریه شد

در حالی که نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، ده ها تن دیگر را طی حملاتی در مناطق ناآرام آن کشور کشتند، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان برقراری بی درنگ آتش بس شده است.

گروه های فعال حقوق بشر می گویند سربازان ارتش سوریه روز سه شنبه دست کم ۴۱ تن را در نقاط گوناگون سوریه کشتند. بیست تن در حمله ای به شهر حلفایا که در شمال شهر حماء واقع است، جان سپردند.

منابع مخالفان در شهر تحت محاصره حمص به رویترز گفتند تانکهای لشکر چهارم ارتش سوریه که ماهر اسد، برادر بشار اسد مهار آنها را در دست دارد، وارد خیابان های آن شهر شده اند.

در ژنو، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت جامعه جهانی باید برای جلوگیری از ادامه حمله سربازان دولتی به شهروندان سوری، وارد عمل شود. وی افزود این حملات به «قساوت های بی شماری» منجر شده است و از سوریه خواست عملیات نظامی را متوقف سازد و به ناظران بین المللی اجازه دهد وارد کشور شوند و امکان دسترسی نهادهای کمک رسانی بین المللی را به حمص و َشهرهای دیگر را فراهم آورد.

نماینده سوریه در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو در واکنشی نسبت به این امر به دنبال ایراد سخنرانی تندی که طی آن از کشورها خواست به «تحریک فرقه گرایی و تحویل اسلحه به نیروهای مخالف را پایان دهند» از جلسه خارج شد.

XS
SM
MD
LG