لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

پایان نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل


پرحاشيه ترين سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل، اظهارت بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل بود

نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل روز دوشنبه به پايان رسيد. مسائل خاورميانه و آفريقا از اصلی ترين موضوع های سخنرانی های رهبران جهان در هفت روز گذشته بود.

رييس جمهوری آمريکا در سخنرانی اش از رهبران جهان خواست عليه خشونت و افراطگرايی سخن گويند - افراطگرايی که در پس انتشار ويديويی عليه مسلمانان شدت گرفت.

باراک اوباما گفت: هیچ سخنی نمی تواند کشتن بيگناهان را پذيرفتی کند. هيچ ويديويی حمله به سفارتخانه را توجيه کند. توهينی وجود ندارد که سوزاندن رستورانی در لبنان و تخريب مدرسه ای در تونس و يا کشتار در پاکستان را توجيه کند.

پرحاشيه ترين سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل، اظهارت بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل بود زمانی که وی با استفاده از تصوير کارتونی يک بمب سعی کرد جامعه بين الملل را قانع کند که برنامه اتمی ايران نه تنها برای اسراييل بلکه برای تمام دنيا خطرآفرين است.

بنيامين نتانياهو گفت: با روند غنی سازی که اکنون ايران دارد، تا بهار آينده، يا حداکثر تا تابستان، آنها مرحله ميانی غنی سازی را تمام می کنند و به مرحله نهايی می رسند. از آن به بعد تنها چند ماه و شايد چند هفته تا رسيدن به ميزان کافی اورانيوم برای توليد يک بمب وقت لازم دارند.

امسال سخنان نتانياهو بر اظهارات رييس جمهوری ايران در مجمع عمومی سازمان ملل سايه افکند. اظهاراتی که همچون سال های پيش بر ايده های آقای احمدی نژاد در خصوص مديريت جهانی معطوف بود.

اما ناآرامی ها در سوريه در مرکز توجه شرکت کنندگان در مجمع عمومی بود. در حالی که اکثريت کشورها از لزوم پايان خشونت ها در سوريه سخن گفتند، وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه کشورهای خارجی را عامل ناآرامی ها در کشورش دانست.

وزير امور خارجه سوريه گفت: قطر، عربستان سعودی، ترکيه، ايالات متحده، فرانسه و ديگران به روشنی از تروريسم در سوريه حمايت می کنند؛ با حمايت های مالی و تسليحاتی و اعزام جنگجوی خارجی.

علاوه بر ناآرامی های سوريه، خشونت ها در مالی شمالی هم در حاشيه مجمع عمومی سازمان ملل مورد بحث قرار گرفت. آمريکا و فرانسه خواستار تشکيل نيروهای حافظ صلح در آفريقا شده اند تا با اقدامات شبه نظاميان در منطقه ساحل آفريقا مقابله کنند.
XS
SM
MD
LG